şükela:  tümü | bugün
 • birkac sene evvel atlas okyanusunda du$en ucagiyla (sanirim kayitli 3 ucagi vardi) batan bir havayolu firmasi.
 • 96 yilinda ucaklarindan biri (b 757) dominik sahillerinde pitot tuplerindeki arizadan dolayi dusen havayolu sirketi. son seferi almanlar icin bir charter ucusuydu.
 • 6 şubat 1996 tarihinde bir uçağını kaybeden havayolu şirketi.
  301 uçuş nolu boeing 757tipi uçağı dominik cumhuriyetindeki puerto plata havaalanından kalktıktan 5 dakika 37 saniye sonra sadece 21km kuzeyde atlantik okyanusuna çakıldı.
  kazada mürettebat dahil 189 yolcudan kurtulan olmadı.
  kazaya hız göstergelerinin, hızı olduğundan fazla göstermesi neden olmuştu. çünkü uçak hangardayken pitot tüplerine takılması gereken plastik kapak takılmamış ve bu da tüplere kuşların yuva yapmasına neden olmuştu.
  sonuçta çapı daralan tüpler hızı olduğundan fazla göstermişti. çok hızlı gittiğini sanan uçuş ekibi hızı iyice düşürünce uçak atlantik okyanusunun soğuk sularına çakıldı.
  bazen hiç aklımızın almadığı bir prosedür, uymamız gereken ama uymadığımız, bize saçma gelen basit bir kural ne felaketlere yol açıyor.
 • meshur kazadan yaklasik 6 ay evvel beni hayatimda ilk defa yurtdisina cikartan havayolu firmasi

  http://aviation-safety.net/…ecord.php?id=19960206-0 adresinden kazanin ayrıntıları incelenebilir.
 • bir b757 nin karistigi en kotu kazayi yasamis havayolu sirketi.

  kaptanin son sozleri "bir de soyle deneyelim" olmustur.

  ingilizce cvr transcript icin: http://www.rvs.uni-bielefeld.de/…cvr-birgenair.html
 • mevzu bahis kazaya dair;
  (bkz: ahmet erdem)*
  (bkz: aykut gergin)*
  (bkz: eşek arısı)**
  ***
 • bugun discovery'de bu olayi irdeleyen bir program vardi. karakutu incelemelerinden sonra uzmanlarin gorusu olaya ilk olarak 2 pilotun arkasinda oturan 3uncu ve en deneyimsiz tabir edilen pilotun uyanmis oldugudur. kendisi kaptan pilotu ucagin burnunun fazla havada oldugunu gosteren adi aletine bakmasini soyleyerek uyarmistir. uzmanlara gore, kendiside ucagi kontrol edebilecek ekipmana sahiptir ve eger kontrolu ele alsaydi belkide su anda bunlari yazmiyor olacaktik.

  yine uzmanlarin gorusu, bazi ulkelere ait havayolu sirketlerinde ki buna tabiiki bizimkide dahil, bu ast-ust muhabbetinin hala ciddi sekilde devam ettigi, boyle kazayla sonuclanabilecek durumlarda havacilik kurallari kesin mudahale gerektirse bile yardimci pilotlarin cekinerek olaya mudahalede gec kaldiklaridir. yani gorunen o ki, bu kaza dogrudan olmasa bile dolayli yoldan bizim kahrolasi orient mantalitesi ile baglantilidir.
 • 7 şubat 1996'da yaşanan kazada başrolü oynayan firma. belki başlığı da bu şekilde açılabilirmiş zira altına yazılanların çoğu kaza ile ilgili.

  çok sevdiğim bir yakınımı kaybetmiştim o kazada. thy diye aklımda kalmıştı bugün araştırdım ettim, gördüm ki birgenairmiş. tv haberleri, annemlerin ağlaşmaları dün gibi aklımda. aradan 15 sene geçmiş ben gelmişim 26 yaşına her uçağa bindiğimde, o'na benzeyen bir hostes falan gördüğümde aklıma düşer. içimi hüzün kaplar. discovery'de yayınlanan programı youtube'dan izlerken de en çok kaptan pilotun göstergesinin bozukluğunu fark ettiği halde uçağı kaldırmasına anlam veremedim.
  maddi zorluklarla mücadele eden bir havayolu şirketiymiş. mürettebatını ve uçağı 3 haftadır adada tutuyormuş, muhtemelen de böcek o arada yuva yaptı tüpün içine. gecenin köründe arızalanan bir uçak yerine devreye girmesi istenmiş. hızlıca yapılan kontroller yeteri kadar özenli olmamış maalesef.
 • air crash investigation'un meşhur kazasını incelediği video burada bulunabilir : http://www.youtube.com/watch?v=thbzsdjuko0