şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güçlü bir networke sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan isveçli iş adamı ve amatör bir diplomat. öyle ki bu adam neredeyse ikinci dünya savaşını engelleyecek adam olarak tarihe geçecekti. ikinci dünya savaşı için çanlar çalarken ingiltere ve almanya arasında mekik diplomasisini sürdürüp hitler’i polonya’yı askeri biçimde işgal etmemesi için çok çalışmış olsa da başarılı olamadı. bu süreçte ingiltere-almanya arasında sayısız mektup alışverişine imkan sağladı. bu adam olmasa belki de savaş yıllar önce patlak verecekti.

  1939’da daha sonra “dahlerus mission” adı verilecek olan ve isveç sınırına yakın kendi evinde bir toplantı düzenledi. toplantıda kendisi ile birlikte göring ve 7 tane daha isveçli iş adamı da vardı. göring’e bakın siz blöf sanıyorsunuz cidden polonya’ya adım atarsanız dünya savaşı çıkacak yapmayın hacım siyasi baskıyla alabilirseniz alın ama tek mermi kovanı düşerse bu ingiltere-fransa size savaş ilan edecek tarzı, savaşı önlemek adına bir konuşma yaptı. tabi almanya çevresini bir bir toplayan, lebensrauma her gün bir adım daha yaklaşan, zafer sarhoşu hitler; ingiltere’nin hala blöf yaptığını düşünüp polonya’ya girdi ve ikinci dünya savaşının başlamasına sebep oldu. (diğer sebeplerin yanında)

  savaş zamanında da göring ve almanya ile irtibatını devam ettirdi. hatta 26 eylül’de almanya’ya uçup hitler ve göring’le savaşı durdurmaya yönelik özel toplantılar yaptı. ama hitler’in kendi “truce termleri” vardı ve bunlar çok ağır koşullar içeriyordu. kitabında da anlattığı üzere ingiliz hükümetini göring’in hitler’in arkasından anlaşma yapıp devirmeye hazır olduğuna inandırdı. ancak göring führer’ine sadık bir adamdı ve bunları hitler’in onayı olmadan yapmıyordu.

  bu entryde bahsedilen tarihi kişilikler için:

  birger dahlerus

  hermann göring