şükela:  tümü | bugün
 • aydınoğulları beyliğinin ilk merkezi. frig, lidya, pers, bergama, roma ve bizans egemenliği altında kaldıktan sonra türk yönetimine geçti. bizans döneminde şehre pyrgion veya pyrgi deniliyordu. şehrin bugünkü ismi de buradan gelmektedir.
 • sarhos jargonunda, sayma fasilitesine tekabil eder:

  "birrrrr-giiiii-ujj-dooortt!"
 • birgi, ödemiş ilçesinin küçük kasabalarından birisi. aydinoğullari zamaninda il olan bu küçük yerleşim yerinin en gözde yerleri çakirağa konaği, imam'i birgivi ,medrese ve aydinoğullari camiidir.
  ayrica cüceleri de unutmamak gerekir.onlari görmek istediğinizde kasaba halkindan kime sorsaniz cücelerin mahallesini gösterirler.
 • türkiye'nin en güzel meydanlarından birine sahiptir. yaklaşık 4000 m2 alanı kaplayan meydanın çevresinde dervişağa camii, medrese ve hamamı, 1876 tarihli karakol binası, dükkanlar ve çeşme bulunuyor.

  yakınından birgi deresi akan meydan 1900 lerin başında hacı osman medresesinin yerine yapılmış.

  pazartesi günleri meydanda semt pazarı kuruluyor.
 • bozdag'a giderken ugranasi, cesmelerinden soguk dag sulari icilesi, muhabbetkar egeli insanlariyla sohbet edilesi, cuceleriyle* takilinasi, yokuslu yerlesim birimi.
 • izmirin urla ilçesine bağlı son nüfus sayımına göre hane sayısı 70 nüfusu ise 179 olan minik köy. kendisine ait bir bakkalı bile olmayan bu köyün kahvesi de son iki yıldır kullanılmamaktadır. insanlar eğitim ve alışveriş gibi ihtiyaçlarını en yakın köy olan uzunkuyu köyünden karşılamaktadırlar.
 • ödemişe yaptığım ziyaret sırasında, gidip gördüğüm ve hayran kaldığım bir şirin belde.
  sessiz ve kimseciklerin olmadığı sokaklarında gezindim uzunca bir süre, yamaçlardan aşağılara baktım, gecesini düşündüm nasılda ıssız ve sessiz olur diye, evlerin mimarisi farklı ve merak uyandırıcıydı. orada öyle evlerin olacağını beklemezsiniz, üstelik bir kaç tane tarihi yapıyı da içinde barındırmaktadır. yazın sıcağında sokaklarda dolandıktan sonra aydınoğulları camisinin avlusunda buz gibi suyuyla serinleyebilirsiniz, ve hemen karşısındaki kahveden türk kahvesi içebilirsiniz, fincanı ve tabağı ayrı olabilir ama kendilerinden biri gibi görürler gelenleri sanki. hemen yanındaki bakkala gittiğinizde uyumakta olduğunu görüp, çok susamanıza rağmen uyandıramazsınız ve sonra aşağılara inersiniz orada çok daha farklı bir yer bekler sizi, düzenle biçimlendirilmiş kırlar ve geniş geniş ağaçlandırılmış yollar... 5 dk içinde bambaşka bi yerdesinizdir sanki. ama iki yerde birbirini bütünlemekte gibidir..
 • sevdicekle büyülü bi haftasonu geçirmek için gidilebilecek şirin ötesi belde. konaklama için çok seçenek yok, çınaraltı pansiyon isimli şirin bi aile işletmesi bulunmakta, ekonomik, temiz ve şirin bi pansiyon. çakırağa konağının hemen arkasındaki konak kahve evi, atmosferiyle sizi geçmişe doğru güzel bi yolculuğa çıkartıyor. karagözoğlu restaurant güzel bi akşam yemeği için ideal. evet birginin anlamı zaman yolculuğu hemde baya güzelinden...
 • eski çeşme yolundan gidelim mi? sorusunun 'evet' cevabıdır. bir anda beliren olağanüstü manzarayla çeşme'yi unutup dolambaçlı yollarına dalabilirsiniz.

  (bkz: cennet burası mı)
  (bkz: beni buraya gömün)
 • izmirli fotoğrafçıların vazgeçilmez durağı. dernekler, topluluklar, kulüpler mutlaka birgi fotoğraf gezisi düzenler belirli periyodlarda.
hesabın var mı? giriş yap