• müşterisi olunulması için sinirsiz bir müşteri olunması gereken telekom şirketi.

kendileri ile 10 mbit diye başlayıp 250k ya kadar düşen bir serüvenimiz oldu.

önce 10 mbit bağlayalım dedik, batılar 6 mbit anca olur dediler tamam altyapı bu kadarmış dedik kabul ettik. 1 ay sonra tam 5.5 mbit civarı kullandığımızı ilettik. sorgusuz sualsiz hem hattı hem de faturayı 4 mbite indirdiler.

birkaç ay sonra 4 ü de görmez oldu, maksimum 2.7 mbit de kaldık. uzun süre bir çözüm getiremediler böyle kullanıldı o hat. sonra bir gün 250kbit'e düşürdüler! hal böyle olunca iyi bir fırça yediler. sonra yarım günlük kesinti ardından 4 mbit olarak hat açıldı. bağlı olduğumuz santral değiştirilmiş! ardından baştan beri 1mbit olan uploadun 800kbite düştüğünü gördük. artık bıktığımızdan ona dokunmuyoruz. bunun yerine taahhüt bitişini bekleyip adios amigos diyeceğiz.
  • an itibariyle* türkiye'deki datacenterların dörtte birine %30-40 ping kaybı ve ortalama 160 ms'de ulaşabilen isp.

telefon desteğin verdiği cevap ise çok daha müthiş: beyefendi hattınızda problem göremiyorum!
  • bu halleriyle bundan sonraki ilk reklam kampanyalarında aşağıdaki parçayı kullanmaları olası:

şimdi bana kaybolan pinglerimi geri verseler
    şimdi bana bir yıl taahhütlü kampanya verseler
    şimdi bana bizimle devam eder misin deseler
    tek bir onay bile istemenin gereği yok
  • dava edicem desen siklemezler ama internete şikayeti yazınca zınk diye çözüyorlar sorunu. kitlesel silahlardan o derece tırsıyorlar.
  • hep firmalar hakkinda kotu seyler yaziliyor diye eksi sozluk elestiriliyor. kismen katiliyorum bu elestiriye. lakin sadece eksi sozluk icin degil genel olarak her yerde durum bu. kotu veya ekstrem bir durum olmadigi muddetce insanlar bir seyler yazmayi gerekli gormuyorlar. daha once sorunsuz islem yaptigim firmalar hakkinda birkac kelam ettigime gore biri hakkinda da etmem gerekiyor.

daha once smile adsl ile muthis anim olan hatta (bkz: #11113889) kampanya manpanya ve yegen israrlari neticesinde aile efradi uye olmus. memlekete gittigimde biri'nin adsl'i ile karsilasinca hem sevindim (evde internet olmasi guzel sey) hem de lan dur bakalim ne bokluklar cikartiyordur da bizimkilerin haberi yoktur dedim.

aynen dusundugum gibi oldu. bizimkilere sorsan internette hicbir problem yok. lakin ben biliyorum o hatta problem olmamasi imkansiz. bir defa sehre ve santrale cok uzakti (ttnet ve smile zamanlari bana anlatilanlardan birisiydi bu). ustune ustluk biri'nin musteri hizmetleri bir nevi aracilikla ttnet'ten yardim cagrisinda bulunuyordu. kisaca bana verilen bilgilerden baska bir bilgi verilmeyecekti onlara da ve nihayetinde beni kanser edeceklerdi. once hatti stres testine tabii tuttum. afilli soyledigime bakmayin gercekte farkli noktalardan cok fazla dosya cekimi yaptim. hat direkt olarak koptu. her denememde ayni sey gerceklesti.

hem pppoe hem de adsl baglantisi kesiliyordu. hemen musteri hizmetlerini aradim (saat 02.30). bir dakika bile beklemeden birisi acti telefonu. oldukca neseli konustu. sanirsin bulunduklari yerde havuza giriyorlar, ellerinde ickileri musterilere yardimci olmaya calisiyorlar. bu bir bakima iyi bir sey. kazulet ttnet musteri temsilcilerinden ne hayir gorduk simdiye kadar?
    neyse, hanfendiye durumu anlattim. cok soru sormadi. beni sikmadi "kablonuz takili mi?", "adsl isiginiz yaniyor mu?" gibi sorularla. hemen "hattinizi test ediyorum" dedi. adsl baglantisi o bunu dedikten hemen sonra gitti. "beyefendi sorununuzu goruyorum, ip almakta sorun yasiyor gibi gorunuyorsunuz, aslinda degerleriniz olmasi gerektigi gibi. parazit vs gorunmuyor. yine de gerekli mercilere iletiyorum, yarin gun icinde sizinle temasa gecilecek" dedi. tesekkur edip kapadim.
    sabah evden erken cikmam gerekti. evdekilerinde durumdan haberi yoktu. neticede olaydan anlayacagini dusundukleri yegene sormus bizimkiler, o da "bir sorun yoktu ki zaten" demis. boylece sorunu halledilmis kabul etmisler sanirim. bu benim malligim olmus biraz. aksam eve geldim aynen sorun devam ediyor. geri aradim, boyle boyle dedim. bana bir "artik bir sorun olmadigina" dair aranildiginda bilgi aldiklarini aktardilar. ben de onlara evdekilerin bu islerden anlamadigini, bu sebeple hatali bilgi verildigini soyledim. hemen bunu soyledigim anda "tekrar sorununuzla ilgili kaydinizi aktif hale getirdim, bir daha boyle bir ikilem yasanmamasi icin direkt olarak size ulasabilecegimiz bir numara alabilir miyim?" diye sordular.
    simdi bakin, bir ara ttnet abonelik kimin uzerineyse onun haricinde kimseye destek bile vermiyordu. hat benim ustume degil ama adimi sormak disinda "siz ne ugrasiyorsunuz, sahibi arasin" gibisinden abidik gubidik seyler soylemediler bana. ustune bana direkt olarak ulasmak icin caba sarf ettiler. acikcasi olmasi gereken bu olmasina ragmen takdir ettim onlari.
    hata kaydimi olusturdugu halde birkac soru sormak icin izin istedi hanfendi. her halukarda durumu inceleyeceklerini ama oncesinde islemleri hizlandirabilmek icin splitter gibi cevresel etmenlerin bu soruna yol acmadigindan emin olmak istediklerini soylediler. gayet mantikli. splitterin arizali olmasi cok karsilasilan bir problem, bunu biliyorum. dogal olarak ben de hatti direkt baglayacagimi soyledim. kopma olursa tekrar aramamami, aramasam bile onlarin da sorunla ugrasacaklarini soylediler. olmasi gerektigi gibi.

neticede ben direkt olarak taksam bile baglanti kopmaya devam etti. oncesinde downloadlar baslar baslamaz koparken bu defa yarim saat duzgun gidip hemen sonrasinda surekli kopmalar yasadim. simdi, isin en can alici kisimlarindan birisi. her aradiginizda karsiniza farkli bir musteri hizmetleri yetkilisi cikar. her firmada boyledir. boyle oluncada olayi sifirdan anlatmaniz gerekir. daha once kac defa diger firmalarin musteri hizmetleriyle kanli bicakli konuma geldiysem hepsi bundan oturuydu. cogu tamamini anlatmanizi bile beklemez.
    bunun olmasindan korkarak aradim biri musteri hizmetlerini. en basindan tane tane olayi anlatmama musaade etti oradaki yetkili. yine olmasi gereken oldugu halde sevindim anlamsizca. dusunun diger servis saglayicilar ne hale getiriyor insani.
    her neyse verdigim ariza kaydinin orada aktif oldugunu, daha onceki konusmalarimin da ozetlerinin orada yer aldigini soyledi. "splitter'i cikarip oyle deneyecek" gibisinden not almis olsalar gerek. bilemiyorum notlarin ihtiva ettigi bilgileri. her halukarda bu da guzel.

sonraki gunun oglen vaktinde arama geldi. "hattinizdaki problem sanki telefondan kaynaklaniyor, bununla ilgili olarak santralde calisma yapilmasini bekliyoruz, size tekrar bilgi verecegiz" dediler. aha dedim yarragi yedik simdi. ttnet bunlari sallayacak da sallayacak. hatta muhtemelen hic geri donus bile gelmeyecek bana.
    ben bunlari dusunurken 2 saat sonra bir arama daha geldi. ben henuz eve gitmemistim. "hattinizdaki problem duzelmis olmali deneyebilir misiniz?" dediler. deneyemeyecegimi, aksam saat 9'dan sonra beni aramalarini soyledim. "siz arayin" falan denilmedi. "tamam" denildi sadece. dedim oylesine soyluyor o kadarini da yapmazlar.
    aksam eve gittim. denedim, sorunsuz calisiyor internet. splitteri taktim hatta cagri birakirken farkli onlarca yerden dosya indirdim, binlerce kaynaktan cekecek sekilde ayarlarak torrentten dosya cektirdim vs kopma olmadi.
    yani olmasi gerektigi gibi calismaya basladi adsl ve telefon. ustelik telefondaki o garip alttan gelen parazit de ortadan kalkti. ben nasil olsa duzeldi diyerek arkama yaslandim. aramayi da dusunmedim.
    saat 9 oldugunda telefonum caldi, arayan basbakan degildi biri musteri hizmetlerinden birisiydi.
    dedim "gerek yoktu aramaniza, duzeldi sorun.", "duzelmis olmasina sevindim" diye karsilik verdi. lan simdi ben anlatinca komik gibi oluyor ama o an cok duygusal bir an yasadik biri musteri hizmetleriyle. eheh.

her neyse, karsilikli tesekkur edip kapattik telefonlari. ben evden ayrilirken de sorunsuz calisiyordu internet.

kisaca her daim firmalara laf sokmak gerekmiyor. ben belki bir istisna olabilirim, bana hep iyi musteri hizmetleri yetkilileri denk gelmis olabilir, bunlari bilemiyorum. sadece bildigim benim sorunum karsisinda hizli ve ilgili bir sekilde cozum urettikleri. aferin onlara. umarim tum musterilerine boyle davranirlar.

senelerdir ttnet kullanicisiyim, surekli telefonda azarlanirim. artik aliskanlik mi yoksa kaniksanmislik mi bilmiyorum bir turlu ttnet'i birakmadim. yalniz son yasadigim ttnet okuzlugu gibisi yoktu. hattim olmasi gereken degerlerde baglanmiyordu (1 mbit icin 1024/256 olmasi gerekirken http://i56.tinypic.com/i3ccid.jpg 1023/253 gibi abuk subuk bir degerdeyim. kac defa aradim "olmasi gereken boyle zaten beyfendi" dediler. daha fazla sinirlenmemek icin aramiyorum artik).
    sirf bundan oturu bile servis saglayicimi degistirmeyi dusunuyorum. yukarida anlattigim sebeplerden oturu ilk tercihim olacak firma haline geldiler. tivibu'ya da bir alternatifleri olsa hic dusunmezdim.

her neyse, konuyu dagitip pic ettim. zaten az sonra 21 aralik zimbirtisindan oturu bu entry'de pic olacak. sonuna insallah falan gelecek. neyse ne. iyi yolda bu firma. boyle devam etsinler.
  • ttnet'le olan sözleşmemin bitmesiyle birlikte kendileri tarafından gün aşırı aranarak adsl2 ye geçmem konusunda ikna turları yapan internet sağlayıcı. *
  • abone oluncaya kadar ilgiden sizi bıktıran ,her sorunuza çözüm bulan, daha sonraki süreçte sorun üzerine sorun yaratan ayda birkaç kez aramak zorunda kaldığınız ,sizi sinir hastası yapma potansiyeline sahip,abone olduğunuz güne lanet ettiren internet sağlayıcı.
  • verdiği hizmeti turk telekom'un santralindeki portlardan verdiği için geçiş yapıp oh telekomdan kurtuldum dememeniz gereken servis sağlayıcı, he fiyat, hizmet vs farklı olabilir orası ayrı bir konu.
  • müşteri hizmetlerindeki hanım kıza çağrı attığınız zaman en geç iki dakikaya size geri dönüş yapan, müşteri hizmetlerinde sınır tanımayan internet sağlayıcısı.
  • bir kaç ay önceki bağlantı kesilmelerini tekrar yaşatarak beni internetten soğutmuş issdir.

17.01.2011
    akşam saat 17:00 civarında kesilen bağlantı sonrası müşteri hizmetleri aranır. 10 dakika dert anlatılır. o kabloyu ordan sök, buraya tak saçmalıkları atlatılır. toplamda 20 dakika görüşme sonu arıza kaydı oluşturulur ki verdiğim bilgiler ile 2 dakika sürmesi gerekir. bağlantı sabah türk telekomun mesaiye başlamasıyla gelir.

18.01.2011
    aynı saatte yine aynı sorun yaşanır. yine aynı şeyler olur, bu kez 25 dakikada telefon kapatılır. bağlantı aynı saatte gelir.

19.01.2011
    aynı saatte sorun aynı, dert anlatımı aynı sadece bu gün 2-3 kez aranır 5561020. sinirler gerilmiştir, mümkün olduğunca sakin konuşulmaya çalışılır. sorun yine sabah gelir.

20.01.2011
    bugün bir farklılık olur ve bağlantı saat 21:30 civarında kesilir. sorun yine aynıdır aynı bilgiler verilir. bu kez mucizevi şekilde arıza kaydı 8 dakikada oluşturulur. sorun yine aynı saatte çözülür.

aslında çözülen bir sorun falan yoktur. muhtemelen adsl portunda bir takılma oluyor akşam, telekomdaki arkadaşlar işten çıktığı için reset atılamıyor. sabah işe geldiklerinde sorunu görüyorlar ve internet bağlantısı geliyor.

21.01.2011
    son arama yapılır. bugünün cuma olduğu hatırlatılır. sorun çözülmezse bütün hafta sonu bağlantının gelmeyeceği iletilir. artık sıkıldığım. normal konuşmayacağım, işin sonunun tarafların birbirine dava açmasına kadar gidecek seviyeye geldiği hatırlatılır. arızanın biri içindeki bir birime aktarıldığı sorunu onların bir şekilde çözeceği bilgisi alınır. başından beri isteğin bu olduğu söylenir. karşıdan gelen cevap "direk böyle bir şey yapamıyoruz. önce müşterinin çıldırması gerekiyor" gibisinden bir şeylerdir.

sonuç: haftasonu geçmesi bekleniyor. pazartesi günü fiyatlarının cazibesinden dolayı yüksek ihtimalle smile adsle selam edeceğim.

bu arada salı(18.01) gününden itibaren 179 dk görüşmüşüm arkadaşlarla. pazartesi de bir 10-20 dakika dersek ortalama 200 dakika telefon görüşmesi yapmışım. insafsız herifler sevgilimle bu kadar çok konuşmuyorum ben telefonda. son ek olarak 3 kez telefon görüşmelerinin dinlenmesini taleb ettim. bakalım sonuç ne olacak.
hesabın var mı? giriş yap