12 bar

  • 353
  • 1
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

roman okumanın gereksizliği

üşenmeden ciddi ciddi cevap vereceğim düşünce.

anladığım kadarıyla eleştiriyi yapan yazar "teorik kitaplar okuyup bilgi/fikir edinmek varken neden hikaye okuyorsunuz?" demek istiyor. bu durumda atlamamak gereken durum şu ki edebiyat uzun yıllar boyunca düşüncelerin aktarılmasında, felsefi tartışmaların dile getirilmesinde en önemli araçlardan biri olmuştur.

karamazov kardeşler'de her karakterin altındaki ideolojiyi görebilirsiniz. gazap üzümleri'nde yakın tarih okuyabilirsiniz. bu sadece hikayeleri nasıl okuduğunuza göre değişir. edebiyat, tıpkı hayatın kendisi gibi politiktir. kastım güncel siyaset değil. edebiyat her zaman insan sorunları ile ilgilenir.

geçen günlerde "elime kalem alsam 3 ayda lord of the rings'den iyisini yazarım" diyen arkadaş gibi bu yazarın da ilgi çekmek için ortaya böyle bir iddia attığını düşünüyorum. hiçbir şeyi kutsallaştırmak niyetinde değilim ve edebiyatın gereksiz olmadığını düşünüyorum.

bundan sonrasını genel olarak sanatın gerekliliği üzerine yazacağım romancı elemanın üstüne alınmasına gerek yok. sanatın işlevselliği hep tartışma konusu olmuştur. manzara resimlerinin veya romantik komedi filmlerinin hayatımızda ne işe yaradığı sorgulanır. film izlemek ya da müzik dinlemek bizim için ölümcül önem taşımaz. ancak yaşadığınız hayattan bir nebze de olsa keyif alabilmek için bunlara göz atmanızı öneririm. inanın ki her gün gittiğiniz yol, her gün karşılaştığınız insanlar gözünüzde değişecek. dünyayı farklı algılamaya başlayacaksınız. bakışlarınızdaki boşluk azalacak. gününün büyük kısmını uyuyarak geçiren, karnını doyurup bir şeyler içmekten başka amacı olmayan gençliğin içinde bulunduğu can sıkıntısından kurtulacaksınız. bir kere yaşama şansınız olan hayattan daha fazla keyif alacaksınız.

bir önceki paragrafta üstten bakan bir tavır sergilemiş olabilirim ancak amacım aşağılamak değil. kendimi üstün de görmüyorum. binlerce kitap okuyan biri de değilim. sadece imkanınız varken hayatınızda sanata yer vermenin gerekliliğinden söz ediyorum. roman okumak size somut bir şey kazandırmasa da oldukça önemlidir.

devamını okuyayım »