20 cl lik votka niye yasak la

  • 2
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

eratosthenes

iskenderiye ve syene'e dikilen sopalardan yola çıkarak dünyanın yuvarlak olmasını ve dünyanın çevresini ilk kez hesaplayan bilim insanı.

syeme'de 21 haziran'da dikili olan sopanın gölgesi yokken, iskenderiye'de aynı tarihte dikili sopanın öğlen 12'de gölgesinin olması bir gözlemci olan eratosthenes'i araştırmaya sevk ediyor. eğer sopaların her iki yerde de gölgesi olmasaydı bundan dünyanın düz olduğu sonucu çıkardı. çünkü güneş her iki yer için de en tepede olacaktı. ayrıca mesafeler ve eğim arttıkça gölge boyunun arttığını da gözlemleyen eratosthenes gölge boylarından iki şehir arasındaki eğimin 7 dereceye tekabül ettiğini hesaplıyor. yani bu da her iki sopa toprağa sokulsa yer altında karşılaştıkları noktada aralarında 7 derecelik açı oluşacak manasına geliyor. para ile tuttuğu birisine syene ile iskenderiye arasının 800 kilometre olduğunu ölçtüren "beta" lakaplı bilim insanı 360 derecelik dünyaya bunu oranlarayarak çapı 40 bin kilometre olarak buluyor. bu da gerçek değerin yüzde 1 ila 2 hata payına denk düşüyor.

edit: syene ve iskenderiyenin yengeç dönencesi üzerinde olmasından ötürü ışın yönündeki karışıklığı giderecek bi kaç düzenleme yaptım. net algılamanız için bir kaç görsel;

https://media1.britannica.com/…649-004-0c10672e.gif
https://aamboceanservice.blob.core.windows.net/…jpg

extra; https://upload.wikimedia.org/…circumference.svg.png

http://scienceblogs.com/…/07/geo02a_700-600x776.gif

devamını okuyayım »
13.03.2017 03:16