2big2baddawg

  • 199
  • 13
  • 3
  • 0
  • evvelsi gün

nato'nun ukrayna'ya 5 bin asker göndermesi

çok uzun bulup okumayacaklar için son paragraf direkt sonuç.

aslında beklenen bir bir durumdur. rusya gerçek anlamda avrupada bir ülkeyi, ukrayna'yı işgal etmiştir. muhtemelen savaş çığırtkanlığı olmasın`:ısıracak köpek havlamaz misali. bu mesele ciddi diyerek.`, belki biryandan abd nin soğuk savaş zamanından kalma propagandası birilerinin kanını kaynatmasın diye bu durum medyada hak ettiği önemi bulmadı.

hatta özellikle batılı medyanın kobeneye yönelmesi belki bu yüzdendi. insanları meşgul edecek başka bir olay buldular.

hatta bu olaylar sırasında sınırda türk tankları suriye sınırında görüntülendi. bunlar m60a3 tanklarıydı. modernize edilen sabra modeli bile değillerdi. işte burada eski model tanklar olmasının sebebini: daha işlevsel ve modern olan tankların olası bir çatışmaya bağlanıp, rusya ile nato/eu arasında ortaya çıkabilecek bir çatışmada ihtiyaç duyulabilecek olmasına bağlıyorum.

boyle bir durumda `:ki bence avrupa devletlerinin ödü patlıyordu o zaman.`rusya'ya daha çok baskı yapılması gayet de beklenir bir durumdu. çünkü petrol fiyatıyla, ambargoyla ekonomik olarak zora sokulsa da rusya hala güçlü bir devlet. yine de özellikle doğu avrupayı tehdit edebilir bu bölgede ilerleyebilir.

işte bu durumda oraya gönderilen 5000 kişilik nato gücü aslında canlı kalkan. toplumsal olaylara müdehale gücü deniyor yani "bu bir savaş gücü değil offensif bir hamle yapmıyoruz" deniliyor. "ama sizden kaynaklı bir şekilde bu askerlere bir zarar gelirse nato'ya saldırmış olacaksınız" cümlesi ise orada bir yerlerde hala gizli...

devamını okuyayım »
05.02.2015 19:04