31 cekmeyen adam

  • 82
  • 0
  • 0
  • 0
  • 10 ay önce

9 mayıs 2017 ankara 263 numaralı otobüs rezaleti

başıma gelmiş olan rezalettir. hayatım boyunca başıaşağı, işini yapan bir insan olarak toplumda yer almama rağmen ilk kez bir olaya ve bir kişiye bu kadar tepki vermiş oldum sanırım. ankara'da tıp fakültesi öğrencisiyim. dolayısıyla pek fazla aktif olmadığım saygıdeğer sözlüğümüzde de paylaşmak kararı aldım bazı dikkatimi çeken küçük detayları da açıklamak için.

bilenler bilir ankara'da toplu taşıma pek hoş durumda değil. her yere gideceğin yol da kızılay'dan geçer. ben de mecbur kızılaya gitmek için etlikten kalkan balgattan da geçen 263 numaralı otobüse bindim telefonumu tamir ettirmek için. her zamanki gibi standart olarak ödememi yapmak için muavine doğru yürüdüm:

- 1 öğrenci çıkın lütfen. (5 tl uzatıyorum.)

muavin parayı alıyor ve bana 2.25 tl geri veriyor. bakıyorum öğrenci değil tam çıkmış. para elimde daha. arada bir kişiden daha ödemesini alıyor. sonra ben:

- pardon öğrenci çıkar mısınız? (hafif gülümsüyorum ve 2.25 tl uzatıyorum)

amca parayı alıyor. 50 kuruş veriyor. ankarada 1.75 tl'dir öğrenci için bir gidiş. paso falan da sormuyor zaten.

- hocam yanlış anladınız beni, az önce öğrenci yerine tam çıktınız ve bu verdiğiniz para üstüydü bundan yeniden öğrenci çıktınız para üstü de 50 kuruş verdiniz 5 tl verdim ve elimde bu var nasıl bir hesap bu?

+ ne diyorsun sen ya, paranı veremiyorsun üstüne bir de can sıkıyorsun şimdi sana yanlış para üstü mü verdim ne diyorsun sen ne 5 tl'si nerde 5 tl?

- evet eğer öyle değilse bu para üstü neden benim elimde olsun nerden geldi, siz verdiniz ya şuan bana.

+ oğlum sen ne diyorsun ben niye böyle bir şey yapayım insanın canını sıkma geç hadi geç.

bekledim o duraktaki parasını ödeyen insanlar bitince yeniden döndüm.

- pardon bakar mısınız? burda kameralar var gösteriyor bakalım kim hata yapmış diye? 5 tl paramı alıp bir de üzerine beni suçluyorsunuz farkında mısınız?

+ ne boş boş konuşuyorsun sen yok öyle bir şey durduk yere şurda olay çıkarma git işine.

bu şekilde, beni hayatım boyunca susan insan 5-6 dakika konuştum. kavga edemiyorum zaten, sözlü münakaşaya girdim. karşımdaki kişinin 60 yaşı falan vardı. sanmıyorum kasten parama göz diktiğini, hafıza sorunu olduğunu sanıyorum veya en azından öyle umud ediyorum.

benden sonra da öğrencilere gıcıklık yapmaya devam edince tepki koymaya devam ettim kendime bunu yakıştırmasam da. bu amca türk toplumundaki işini sevmeyen ve sürekli meşgul olarak kendini göstererek karşındakileri azarlayan sevimsizlik yapan gıcık rahatsız dayıların prototipidir. eğer işlerini doğru yapmasını talep etmezsek bunlar çoğalmaya ve yeniden çoğalmaya devam edecektir. bunun gibi son aylarda farklı alanlarda yaşadığım bir çok olay kahramanlarının benzeridir bu şahıs.

etrafdaki kişiler haksızlığa uğradığımı görerek ses çıkarmayan, ülkem azerbaycan'daki gibi bu şekilde küçük adaletsizliklere bile ses çıkaramayan, tepkisizleşen, susan toplumun küçük bir örneğidir. insaf be, bir kişi bile mi? gittikce bize dönüşüyorsunuz, üzülüyorum.

zayıf olduğumu görerek devam etmedim bu insanla kavgaya. çoğunuz biliyorsunuz bu şekilde bu kişilerle tartışmaların sonuç vermediğini. şikayet hattını aradım ve dilekçe verdim. umarım bu muavin hakkında bir işlem yapılır. sanmıyorum ama ciddi bir şey olacağını doğrusu beni bu da üzüyor. onca işsiz genç insan varken yaşlanmış türk toplumunun işini yapmayan/yapamayan insanlardan oluşan yüzdesinin yükselmesi ve koltuğunu bırakmaması!

o ki kaldı o 5 tl miktara o para benim aylık bütcemin büyük bir parçasıydı. o amca için ve ordaki insanlar için bir anlam ifade etmese de. öğrencilik budur malesef efendiler. inançsız olsam da orada bildirdiğim gibi karşımdaki kişiye hakkımı helal etmeyeceğim onun inancına göre. bunun gibi haksızlıklara da susmamaya çağırıyorum, ha küçük, ha büyük. elimizdeki hafif demokrasi kırıntılarını koruyalım bari.

saygılar.

devamını okuyayım »