3141592653

  • azimli
  • gençlerin sevgilisi (847)
  • 1206
  • 8
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

autocad

"çok pis mühendis olucam" gazıyla üniversiteye başlar başlamaz bilgisayara yükletip kendi kendime öğrenmeye çalıştığım programdı. help'i yok, bi autocad kitabı yok elimin altında ama menüleri karıştırıp rastgele basa basa kare çizelim, eneee ne güzel oldu... ortasında da daire olsa.. hmmm... falan diye diye hızla 3d'ye geçmiş, sigara paketi, televizyon sehpası derken de kendimi ilerletmiştim. hatta üniversite son sınıfta verilen bir ödevin son şıkkı "hesapladığınız hede hödöyü autocad'de üç boyutlu olarak çizin" olunca, sınıfta 3d autocad kullanabilen tek kişi olarak milletin ödevini de çizip kasım kasım kasılmışlığım oldu.

derken okul bitti, çalışmaya başladım. çalıştığım şirkettiki teknik ressam, istediğim bir şeyi autocad'de çizmekte, ben de arkasında sigara içerek kendisine direktifler vermekteydim ki, sarı sarı kareler, üçgenler gördüm ekranda. huuop çizginin ucunu yakalıyor, hoop dairenin merkezini yakalıyor... evet osnap komutunu kullanıyordu eleman ve ben 5 sene böyle bir komutun varlığını hiç bilmeden autocad kullanmış, misal bir çizginin ucunu yakalayıp ikinci bir çizgi çizmek istediğimde çizginin ucuna dibine kadar zoom yapıp, gözlerimi de kısıp monitore burnumu değdirerek mousela çizginin ucunu yakalamaya çalışmıştım. daire merkezi bulmak, bir arc'a teğet çizmekse en nefret ettiğim işlerdi.

hiçbir şey söylemedim tabi elemana, sessizce eve gelip lan böyle ne kadar kolaymış lan diye zevk kahkahaları atarak osnaple bir sürü şey çizip eğlendim bütün gece. autocad'i yıllarca osnap komutundan habersiz, bir nevi elişi-teknik dersi ödevi yapar gibi kullandığımı da kimseye itiraf etmedim şu vakte kadar.

dipnot: düşündüm de sanırım bu bende doğuştan "on" olan bir salaklıkmış. screenshot alınabileceğini bilmediğim için bir ekranı paintte birebir sıfırdan elle çizdiğim, keza excel'de iki verinin aynı grafikte üstüste gösterilebileceğini bilmediğim için ikisini aynı scale'de ayrı ayrı grafikler olarak çizip, sonra baka baka yine paintte elle çizmişliğim de olmuştu.

devamını okuyayım »
26.08.2008 11:47