3141592653

  • azimli
  • gençlerin sevgilisi (846)
  • 1224
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

sigaraya başlamak

şu fani hayatta yaptığın en büyük hata nedir diye sorsa biri, gözümü kırpmadan vereceğim cevap.

fantezi yapıyorum bazen, varsayıyorum ki pazardan aldığım lambadan cin çıkmış da geçtim üçü, tek dilek hakkı vermiş. hiç tereddütsüz derdim ki 10 sene öncesine götür beni, şubat 1995'te orta kantine, tam da avucumdaki buruşmuş parayı şeref'e uzatıp "bi kısa samsun" dediğim ana. götür ki o kısa samsun'u sakızla, şekerle, tostla, çayla değiştireyim. ama değişmez senaryo bu, bir kere bile sigarayı bırakmamı sağlamasını istemek aklıma gelmedi , hep başlamamış olmayı istedim. çünkü bırakabilsen bile, geri dönüşü mutlak sıfır olmayan az bulunur ama çok yapılır hatalardan biridir sigaraya başlamak.

derler ki, hede süre sigara içmiş bir insan hödö süre içmezse, sigaraya hiç başlamamış gibi olur, kurtulur etkilerinden. yalandır, dolandır inanmayınız derim ben de, o sadece işin fizyolojik boyutudur. zihinsel boyutta sittin sene içmesen de hiçbir şey değişmez, 15 sene sonra aldığın ilk nefesle biraktiğin güne geri dönersin. çünkü çözdüm olayı, sigarayı sevdiğin zaman, o beyninde bir oyuk oluşturuyor. bırakırsın tamam, ama bu sadece o oyukla yaşamayı başarabildiğinin kanıtıdır, oyuğun yok olduğunun değil. o oyuk, pusuya yatmış bir yırtıcı gibi içmediğin tüm yıllar boyunca her an doldurulmak için saldırma potansiyeli olan bir iç düşman olarak varlığını sürdürecek.

üniversitedeyiz, henüz kapalı alanda sigara içme yasağı falan yok, ders arasında çıktık sınıfın kapısının önünde sigara içiyoruz. dersin hocası, 50'lerinde tombiş bir adam, geldi fısıldar gibi: "çocuklar ben şu meredi bırakalı 15 sene oldu, daha tek bi tane içmedim. ama şimdi sizden bir nefes çeksem, biliyorum ki akşama kadar bir pakedi bitiririm."

o başladığım yıllar, çok sigara içenin olduğu bir ailedeyim, tüm kuzenler ısrarla yapma diyor, bak bir kere başladın mı olay biter.
- arada tek tük içiyorum ben
- öyle başlar
- içime çekmiyorum zaten
- tam olarak böyle denilir hep
- ya siz çok biliyonuz
- bak iki sene sonra aynı lafları başkasına söylüyor olacaksın hepimiz geçtik aynı yoldan, yakınken dön
- hadi len ben öyle diilim istediğim zaman içmiyorum, keyif için içiyorum ben

nasihatle adam olunsaa.... şimdi sigara içmeyen bir arkadaşım arada pakedime uzandığında aynı diyaloglar, sadece ben diğer taraftayım.

devamını okuyayım »
31.05.2005 03:16