386 dx

  • 30895
  • 10
  • 5
  • 0
  • 3 gün önce

1.000.000 iyi internet kullanıcısı aranıyor

hala birileri mal gibi atlıyor bravo.. iddialara bakalım:

"internet hareketlerini takip etmeden, kayıt altına almadan işliyorlar"
bu nasıl bir şey gerçekten anlamadım. insan elinde olmayan bir veriyi nasıl işleyebilir, nasıl bir teknoloji nasıl bir epistemoloji gerçekten başım döndü..
adamların yaptığı şey içeriği belirsiz kapalı kutu bir exe dosyası kurdurmak. bu dosya ne yapar, hangi bilgileri kaydeder, virüs müdür, trojan mıdır, botnet client mıdır, birkaç ay boyunca sessizce bilgi toplayıp sonra hepsini aniden gönderir mi, kendi kendini günceller mi, it midir kopuk mudur hiçbir şey belli değil..
benim tahminim o ki bu adamlar da tüm internet şirketleri gibi ilk aşamada yalnızca kullanıcı sayılarını arttırmak, sonra da asıl pis işlere girişmek istiyorlar. topladıkları bilgileri zamanla çaktırmadan yavaş yavaş arttıracaklar. ben bizzat bu sektörün içindeyim. bizzat bu tip bir şirkette çalıştım. bu iş modelini de defalarca gördüm. güya yalnızca seçtiğiniz sitelerden haberleri toolbar'da gösteriyorlarmış. fakat bakıyoruz üyelik sayfasında doğum tarihi, cinsiyet, il, ilçe ve meslek gibi bilgiler de soruluyor. aynı sayfada 32 punto kocaman fontla yazan şey aynen şöyle: "unutmayın, sizi ne kadar çok tanırsak sizin adınıza o kadar çok destek üretebiliriz."

"deloitte firmasına denetletmektedirler"
yalan. sitede bununla ilgili iki cümle var:
1) "deloitte tarafından hazırlanan mali raporlara buradan ulaşabilirsiniz." (link yok)
2) "kuruluşumuzun bağımsız bir uluslar arası mali denetim firması olan deloitte tarafından incelenmiş mali raporları sitemizde yayınlanacaktır."
yani deloitte belirsiz bir gelecek zamanda sadece bilançodaki rakamları denetleyecek. vitrine göstermelik bir şirket kur, biz buyuz de, üç beş alacak verecek göster tamam. bütün pis işleri yine başka bir şirket üzerinden çevirirsin. verileri kopyalayıp aktarmak dünyanın en kolay işi. adamlar hangi bilgileri topluyor, bunları kimlere verecekler, kaça verecekler, ne kadarını verecekler, nasıl verecekler, ne kadar saklayacaklar, üç gün sonra ne yapacaklar hiçbir şey belli değil..

"sayfasından iletisim bilgileri edinilebilmektedir"
verilen şey göstermelik bir adres ve telefondan ibaret. bu adamlar inşaat firması değil, süpermarket zinciri değil, otomobil şirketi değil, beyaz eşyacı değil, restoran değil, elektronikçi değil, eczacıbaşı değil, ipragaz değil, eti cici bebe değil.. bu adamlar bilişim sektöründeler. ellerindeki varlık da kullanıcı verilerinden ibaret. sitede tek bir ademoğlunun ismi yok. yarın öbür gün dükkanı kapatıp kaçmak isterlerse yapacakları iş bunları bir yere kopyalayıp gitmek. topladıkları tüm bilgileri alıp ortadan kaybolmaları yarım gün bile sürmez.

"stk'ları bağışlardan kurtarmaya çalışan bir sosyal girişim örneği"
stk'ları bağıştan kurtarmak? hazır el değmişken kansere de çare bulsalarmış iyiymiş.. birisi de yavrum benim demiş ki "bunun daha once nasil dusunulmedigini hala anlayabilmis degilim acikcasi dunyada o kadar mark zuckerberg falan var ama proje ali kobanbay adinda genc bir adama aitmis." (bkz: #22524228)
daha önce düşünülmedi çünkü düşünülemez. bu işi bu şekilde ab'de veya abd'de yapmaya kalkarsan üç güne kalmaz gelir tepene çökerler. o diyarlarda privacy policy'ye konulacak virgülün yeri bile saatlerce tartışılıyor.

"ama ben sordum öyle değil dediler?"
hahahaha...

devamını okuyayım »
20.01.2012 16:47