386 dx

  • 30942
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen ay

internet olmadan kod yazamayan developer

2014 yılında tanıdığım yazılımcıların (ki aralarında aklınızın hayalinizin dahi almayacağı işler yapmış adamlar/kadınlar var) istisnasız tamamı bu kategoriye giriyor.

internet kullanan developer hıyar gibi syntax ezberlemez. bin tane gereksiz detayı aklında tutup sonra da yarım yamalak hatırlamaz, gider gerektiği zaman referansından açıp bakar. daha önce rastlamadığı bir sorunla karşılaşınca saatlerce vakit öldürmez, derme çatma semptomatik çözümler çıkarmaz. benzeri sorunlar yaşayanlar ne yapmış onu bulur. gerektiğinde bilenlere danışır. ilgili tartışmaları okur, tartışmalara girer, sürekli kendini geliştirir. amerika'yı milyonuncu kere keşfetmez, gider yapacağı işe uygun sağlam bir kütüphane indirir. sık sık yeni teknolojilerle çalıştığı için bu ürünlerdeki son gelişmeleri takip eder. ne yenilikler gelmiş, neler gitmiş veya gidecek, neler bozulmuş veya düzelmiş, neler yolda, bunlara hakim olur, hatta bizzat etkide/katkıda bulunur. sonuç olarak daha sağlam, geliştirilebilir, ölçeklenebilir, uyumlu ve performanslı kod yazar.

eskiden gidip bir programlama dili öğrenen bir insan evladı onlarca yıl aynı dilde program yazıp güzel güzel çalışabilirdi. bugün ise her teknolojinin neredeyse haftalık periyotlarla yeni versiyonları çıkıyor. bunun programlama dili ayrı, üzerinde çalıştığı platformu ayrı, kütüphaneleri ayrı, cache'lemesinden tut monitor edilmesine, güvenliğinden ölçeklenmesine, performans ölçümüne, entegrasyonuna, deploy edilmesine, versiyon kontrolüne, büyük veri işlemesine, binbir çeşit testine, hatta kod yazarken kullanılan editörüne kadar milyon tane çevre ürünü, sistemi, teknolojisi var. hiçbir insan evladının bunların tamamını iç-dış bilmesi, aklında tutması mümkün değil.

iyi yazılımcıyla kötü yazılımcı arasındaki fark kimin daha çok şey bildiğiyle değil, daha iyi düşünebildiğiyle alakalı. sorunları anlayıp ifade edebilen, soyutlayabilen, basitleştirebilen ama bir yandan da hep holistik düşünen yazılımcı iyi yazılımcıdır. hepsinden öte, en iyi yazılımcı her zaman için en mütevazı yazılımcıdır. her boku çok iyi bildiğini zanneden, tek tabanca takılan, kurnaz kestirme çözümler çıkaran, eleştiriye kapalı, içgörü yapmayan, prima donnalık taslayan kovboy yazılımcı her daim en kötüsüdür.

sonuç olarak bugün iyi yazılımcı olup da kod yazarken internete ihtiyaç duymayan kimse yoktur. internet olmadan kod yazmakla övünen eleman bugün yazsa yazsa uyduruk cms'ler, alışveriş siteleri, stok takip programları falan yazabilir. en iyi ihtimalle kıytırık bir niche alanda uzmanlaşır, pos makinesine firmware falan kodlar. ötesine çapı yetmez. doğru dürüst hiçbir yazılım şirketinde de "vazgeçilmez eleman" diye bir şey yoktur. şayet varsa oranın cto'sunu derhal kovmak lazımdır.

devamını okuyayım »
22.07.2014 06:40