4 cocuk buyuttum kendimi buyutemedim

  • 1373
  • 7
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

kadın ve erkeğin eşit olması fıtrata ters

''cumhur'' başkanımızın yine dini arkasına ya da ayağının altına alarak tekrarladığı vecize. eksik ve eksik olduğu için çarpık. konuşmanın tamamını dinledim o şekilde yorum yapıyorum öncelikle bunu belirteyim. bizde eksik olan şu: kadın=anne. bu yanlış. erdoğan ve tüm siyasiler hep gelip bu noktada çuvallıyor. ülkedeki erkek milleti hep bu noktaya yönlendiriliyor. bu sebepten anne olmayan kadına ya da olmak istemeyen veya fiziksel sebeplerden dolayı olamayan kadına haksızlık yapılmasının, sanki eksikmiş gibi davranılmasının zemini hazırlanmış oluyor. zaten bu konuda sağlam bir temel atılmış.
kadın annedir tamam. bu konuda sorun yok. olay şu ki erkekler gidip annelerini öldürmüyor. eşlerini, kızlarını, sevgililerini öldürüyorlar. hastalık burada.
kadın eştir aynı zamanda. sevgilidir öncesinde. ve evlattır temelinde.
sürekli ''anne'' minvalinde konuşulması bunları siliyor.
kadın tesettürlü ya da değil, anne ya da değil insandır önce. ve eşdeğer değil eşittir erkeğe.
fiziksel yapıyı ya da anne olmasını ön plana alıp bu şekilde değerlendirme yapmak yanlışlara kapı açıyor.
anadolu'da erkekler kahvede oturdu, kadınlar çalıştı dedi erdoğan ama işte bu noktada kör kendisi.
o kadınlar da anne idiler ama bu sömürülmelerine engel olmadı. ezilen kadınların çoğu anne idi ama bu hayvan gibi öldürülmelerine engel olmadı.
çünkü sömüren erkeklerin anneleri değillerdi o kadınlar. cennet onların ayakları altında değildi. onlar dizginlenmesi gereken eşler, sevgililer, kız evlatlardı. mazallah adamı cehenneme gönderirlerdi. namus güme giderdi. evlendikleri kadınları kendi annelerine köle etmekte bir sakınca görmediler. çünkü onlara göre anne kutsal olabilir ama kadın eş ya da sevgili olunca öncelikle ''terbiye'' edilmesi, dizginlenmesi, susması gereken bir ''namus'' birimi. ve bu mide bulandırıcı evet.
aynı durum kız çocukları için de geçerli. cenneti annenin ayağı altında bulan erkek cinsinin bir çoğu, eşlerine ya da kız çocuklarına aynı saygıyı duymadı ve duymuyor halen.
oysa kadınlara göre erkek evlat da, erkek kardeş de, baba da, koca da aynı saygı ile davranılmayı hak eden bireylerdir. kadın ayırım yapmaz. erkek yapar ve bunu getirir ya din temeline ya da fiziksel sebeplere indirger. bu yanlıştır ve yanlış olduğu için, eksik olduğu için her zaman sırtımız yere geliyor.
bir insana ''anneme iyi bakacaksın çünkü ben onu çok seviyorum'' diye ricacı olmak başka, ''anneme iyi bakacaksın çünkü cennet onun ayakları altında, ben cennete gideceğim'' diye içten pazarlık başka.bence tutmaz bu ikiyüzlülük.
çalışma hayatında kadına yapılan haksızlıklar, kadın ''dul'' ise değişen davranışlar, bilhassa kadınların kadınlara yaptığı haksızlıklar ve hastalıklı bakış açıları, yakıştırmalar, kadına sadece '' anne'' sıfatıyla, o da ''cennete gideyim'' gibi mide bulandırıcı bir ikiyüzlülükle saygı gösterilmesinden, kadına saygının illaki ''anne'' sıfatının göz önünde bulundurularak gösterilmesinden kaynaklanıyor sanıyorum.
bu ülkenin erkeklerine kız evlatlarının, kız kardeşlerinin, kız arkadaşlarının, sevgililerinin, eşlerinin, kadın çalışanlarının, kadın komşularının ve sokakta denk geldikleri hiç tanımadıkları tüm kadınların, tıpkı anneleri gibi saygıdeğer ve dokunulmaz olması gerektiği öğretilmeli.
bu ülkenin erkeklerine kadın=erkek olduğu öğretilmeli.
kadın ve erkeğin eşit olması fıtrata uygun. fıtrat budur.
asıl mesele bu ''fıtrata'' ters davranıldığı için çıkıyor.
erkekler kur'an kelamını kafalarına göre, işlerine geldiği gibi yorumladıkları için çıkıyor. ve en acısı da birtakım kadınlar bu düşüncelere destek oluyor.

edit:imla. acele yazıyorum yazıları genelde ve evet imla hataları.*

devamını okuyayım »
25.11.2014 08:54