6 kere uctum 7 kere dondum

  • 120
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

10 ekim 2015 ankara barış mitinginde patlama

türkiye'de artık sıradanlaşan toplu katliamların son halkası

ve yine sıradanlaştığı üzere insanların sosyal medyada olayı kimin gerçekleştirdiği üzerine hararetli bir kayıkçı kavgası verdiğini görüyoruz.bir taraf lanetler yağdırarak hükümeti sorumlu tutarken diğer taraf söve saya pkk'yı suçluyor.

benim şahsi analizim eylemin rusya-iran-suriye bloğu tarafından dhkpc taşeronluğuyla gerceklestirildigidir.elde ki veriler bunu gösteriyor.

en önemli gösterge patlamanın intihar bombacısı kullanılarak icra edilmesi.bu durum pkk'yı fail olmaktan çıkarır.pkk'nın canlı bomba eylemi daha önce hiç olması.konunun uzmanları seküler teror örgütlerinin canlı bomba kullanmadıgını bilir.çünkü bu örgütlerde öte dünya motivasyonu yoktur.canlı bomba yöntemii bilindiği üzere radikal dincii örgütler tarafından kullanılır.ve ülkemiz açısından bakarsak dhkpc tarafından.daha önce dhkpc'nin birçok canlı bomba eylemi düzenledigini biliyoruz.canlı bomba meselesi haliyle miti'de ihtimal dışı bırakıyor.mit böyle bir eylemi ancak ısıd taseronlugunda yapabilir. ancak buna ihtimal vermiyorum.çünkü böyle bir durum ölenin kimliği üzerinden kolayca deşifre olacaktır.ayrıca isid le türk hükümeti arasında böylesine tehlikeli bir ilişki kuracak ortam olmadıgıda ortada

bir diğer veri; mitingin radikal sol ağırlıklı olması,eylemi gerçekleştirme imkanı bakımından en çok dhkp c ye uygun şartları sunuyor.dhkp c bu topluluğun içine kolayca sızabilecek ve kamufle olabilecek durumda.

üçüncü husus, içinde bulunduğumuz uluslararası siyasi konjonktür.basit bir dış politika okuması yapmamız rusya-iran-suriye hattını en olağan şüpheli yapmaya yeterli.

dördüncü, olarak hükümet ve ya pkk için böyle bir eylem yapacak gerekçe göremiyorum.oylara etki etme amacı çok basit ve eylemi yapanların da düşünebileceği üzere ilk akla gelen sebep.mevcut şartlarda oylar kemikleşmiş durumda.bunu pkk ve hükümetin bilmemesi düşünülemez.bunun için kendilerini riske atmazlar.eylemin üçüncü bir el tarafından gerçekleştirildiği aşikar.

eylemin sebebine gelirsek..uzun uzun açıklamaya gerek yok heralde.yukarıda bahsettiğim kayıkçı kavgası amacın gerçekleştiğini gösteriyor zaten.toplumdaki fay hatlarına şok dalgası veriliyor,türkiye iç savaşa sürüklenmek isteniyor.

ama bu görünen sebep.işin özünde sebep bizim toplum olarak yanlış soruyu sormamız.kim yaptı? toplum olarak böyle olaylara verdiğimiz ilk ve tek tepki kim yaptı? sonra herkes kendi cevabını bulur ve bitmek bilmez düşmanlıklar...

biz toplum olarak yanlış soruyu sorduğumuz sürece bu eylemleri gerçekleştiren birileri daima olacak.

devamını okuyayım »