6floydian7

  • 349
  • 0
  • 0
  • 0
  • 10 ay önce

oasis

özellikle the real people'a çok fazla şey borçlu oldukları kesindir.

sene 93, inspiral carpets'ın roadiesi olan noel gallagher, the rain'e katılmış, grubun adı oasis olmuş. iyi kötü şarkı yazılıyor, pek amatör şekilde de belli yerlerde çalınıyor falan; ama tamamen manchester endeksli şekilde. (inspiral carpets'ın manchester çıkışlı olduğunu hatırlatalım bu arada.) bu esnada noel gallagher, bağlantılarını kullanıyor, nedense griffiths kardeşlerin grubu the real people'dan yardım istiyor; liverpool çıkışlı bu grupla beraber demo kayıtlar yapmak istiyor, beraber stüdyoya giriyorlar. (esasen 90-91 yılında tanışmıştır noel gallagher griffiths kardeşlerle, bu esnada da çevre yapıyor işte adam. neyse, sadece kayıt konusunda değil, aynı zamanda plak şirketleriyle olan temaslarından da faydalanmak istemiştir the real people'ın. fakat 93 yılında kayda girmişlerdir beraber. *)

sonraki röportajlarında griffiths kardeşler oasis'in kayıt konusunda felaket olduğunu, kayıt cihazlarından -özellikle liam'ın- bihaber olduğunu anlatır hep konu açıldığında, ayrıca sadece ufak tefek ayrıntılar değildir gösterilen: noel şarkılarını gösterir, üzerinde öğretmen edasıyla çalışılıp inceleme yapılır; söz-melodi konusunda yardım ister, el atar the real people ekibi hemen. vokallere ayrı karışırlar, yer yer bu demolara dahil olurlar. özetle ellerinden tutarlar gallagher kardeşlerin. (kayıt aşamasında slade dinlemişler bol bol, biraz da buzzcocks.) bu demolar nerededir, kimdedir? diyen kardeşlerimi duyar gibiyim, bu kayıtlar live demonstration adıyla plak şirketlerine gönderilmiştir, kaset formatında. öyle sana bana değil yani.

8 şarkılık bu kayıtta definitely maybe'den columbia, bring it on down, married with children ve rock'n roll star gibi şarkılar mevcuttur. özellikle columbia üzerinde griffithslarin etkisi malum, başlangıçta enstrümantal olan bu şarkı stüdyoda daha farklı bir hal almıştır, melodiye müdahale edilmiş; liam gallagher ile beraber söz yazılmıştır. bunu hem liam, hem de griffithsler doğrular. up in the sky'a da barizce müdahale etmişlerdir bu adamlar, rock'n roll star'da da emekleri vardır. ayrıca o zaman yazım aşamasında olan whatever'a da katkıları çok büyüktür, yaylı düzenlemelerinde yine bu adamların parmağı vardır. 93 kasımdaki bi başka buluşmalarında ise supersonic'i bestelemiştir noel, burada yardım almadığını düşünmek aptallık olur. nitekim geri vokallerde griffiths kardeşleri de görmekteyizdir bu şarkıda. (bu sadece röportajlarda aktardıkları kısım, eminim ki bu kadar tecrübesiz gördükleri bi gruba definitely maybe sürecinde fazlaca yardımcı olmuşlardır. hakkı verilesi insanlardır yani, the real people.

sadece bu değil, g.tü kaşınmış bi yandan griffithslerin; oasis lan bu. çalar çırpar aşırır ruhun duymaz, bi şekilde yorumlayıp parsayı toplar. net. kader ağlarını örer, iyilik yapan allah'ından bulur, noel gallagher yapar yine gallagherlığını:

the real people'dan ocean child'ı alır, çok da fazla değiştirmeye ihtiyaç duymadan part of the queue yapar. sonra gelir, adamların 92 yılına ait güzelim parçası feel the pain'in nakarat kısmını hem de sözleriyle alır, buradaki melodiden şarkı yapar; hem de oasis denince ilk akla gelen, çoğu türk gencine oasis'i sevdirmiş yürek burkan bi şarkıyı: don't go away'i. * yine rockin' chair, griffithslerin growlin' old'undan aşırılmış. (işin ilginci, griffithsler röportajlarında bu durumu zerre umursamıyor, ilginç. the rolling stones'un bitter sweet symphony için the verve'e teliften ötürü kan kusturduğu bi dünyada yaşarken hem de. çok garip kafalar bunlar.)

gidip the real people'ın elini öpesi, aman dileyesi, yavşaklık sempatiklik yapıp gönül alası, dağılmış gruptur kendileri. *

devamını okuyayım »