8 ortali harita metod defter

  • 139
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

fortnite battle royale

pubg oynamadım bilmem, ps4 de gördüm indirdim bir gün kadar oynadım.

tl;dr* güzel oyun beğendim tavsiye ederim. ücretsiz zaten indirin deneyin derim.

oyunu indirdiğim geçen hafta sonu login ve oyuna girişlerde ciddi sorunlar vardı. neredeyse yarım gün kimse oyuna giriş yapamadı. forumlarda ve twitter da gördüğüm tepkiden ciddi bir kitleye ulaştığını anladım oyunun. sorun devam ederken twitter hesabında her mesaja küfür kıyamet binlerce cevap anında. herhalde epic games de beklemiyordu böyle bir kitleyi bir anda.

neyse, oyun bir adaya havadan atılan 100 kişiyle beraber oynanıyor. uçan bir otobüs adanının üstünde tur atarken isteğinize göre atlayıp yere iniyorsunuz. yerdeki mekanlardan silah mühimmat toplayıp savaşıyorsunuz. sona kalan kazanıyor. her iki üç dakikada bir adada kullanılabilen alan küçülüyor. alanın dışında kalırsanız can kaybediyorsunuz. o yüzden haritayı takip edip oyun alanı içinde kalmanız gerekiyor. gittikçe dar bir alana sıkışıldığı için bir noktaya yatarım geleni vururum gibi bir mantık geçerli değil. sona doğru özellikle çok dar alanda çok sağlam karşılaşmalar izlemek mümkün.

benim gibi çok fps bilmeyen hatta sağlam bir oyuncu bile sayılmayacak bir kişi biraz kafayı kullanarak ilk 25 e rahat girdiğine göre biraz deneyimle ilk 10 a rahat girilebilir diyorum.

dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. öncelikle henüz otobüsteyken ve atlamamışken acele etmemekte fayda var. ilk atlayanlar genelde aynı noktalara düştükleri için doğru düzgün silah toplamaları çok mümkün değil. elinizde kazma ile oyuna başladığınızı düşünürsek silah toplamadan önce kazma ile millete dalmak zorunda kalmanız oldukça mümkün. kazma da çok enerji götüren bir silah değil. o nedenle erken atlarsanız ve hızlıca yere düşmezseniz silah bulamaz ve ilk ölenlerden olursunuz diyebilirim. atlama için acele etmemekte fayda var. hatta haritayı açıp otobüsün uçuş rotasına bakıp, atladıktan sonra uzakta kalan bir alana düşmeye çalışmakta fayda var. bu sayede az kişiyle aynı yerde başlamak ve daha çok malzemeye ulaşmanız mümkün olabilir. otobüs her zaman adayı ortalamıyor. genelde bir taraf alana oldukça uzaktan geçiyor. o alanlara doğru süzülüp yere konmak daha mantıklı olabiliyor bu açıdan. ha tabi çok kişiyle aynı yerde başlayıp daha çok frag yapmak da bir plan olabilir tabi. benim seçimim daha az aksiyon daha sağlam ekipman ve daha uzun süre hayatta kalmak üzerine.

atlayınca genel olarak işi bilen oyuncular çatıların üstüne iniyor ve çatıları kırarak çatı katlarındaki olası kutulara bakarak başlıyorlar. evlerin içinden genel olarak çatı katlarına çıkılamadığı için en başta ortada kalmamak için mantıklı bir hareket çatılardan giriş yapmak. ardından evin içine sağına soluna bakarak silah ve mühimmat toplamak gerekiyor. açık alanda ekipman göremedim. genelde bina içlerinde ve binaların sağında solunda.

silahlar ve ekipmanların sınıfları ve renkleri var. yanlış tespit etmediysem gri, yeşil, mavi, eflatun, turuncu zayıftan güçlüye doğru sıralaması. aynı silah olsa bile gri renkli en zayıf turuncu en güçlü vuruşa sahip. silah sınıfları standart, pistol, shutgun, rifle... var her fps de bulunabileceği gibi. bandaj ve medkit te mevcut. bandajlar 5 saniyede sarılıyor ve düşük can değerine sahip medkit ise tam can veriyor. zırh için iksir gibi birşey var onu içince zırh doluyor. bir kaç tane denk geldim tuzaklar mevcut. kullandım diyemem.

enterasan olan silahlar, tuzaklar, bandaj, medkit vs. için ortak 5 kutuluk bir alan mevcut. bu kutuları ister silahla isterseniz karma olarak doldurabiliyorsunuz. elinizde başladığınızda bulunan kazma yer tutmuyor. ama kalan herşey bu 5 kutuda bulunabiliyor. 5 kutuya da silah koyarsanız medkit taşıyamıyorsunuz mesela. mermiler yer tutmuyor.

harita her seferinde aynı, evler aynı, hatta evlerdeki malzeme bulunan yerlerde aynı. ancak bulunan malzemeler fark ediyor. bazen silah olan bir yerde başka bir oyunda odun bulunabiliyor.

evet oyunda odun, çelik ve taş olarak 3 tipte hammadde de var. bu malzemeleri kullanarak birşeyler inşa etmeniz mümkün hatta sağlam oyuncular bu inşayı çok iyi kullanıyorlar. karşı tepede birisini gördünüz iki tane attınız vurdunuz vuramadınız anında orada bir kule inşa ediyorlar. sonra bu kulenin tepesine çıkıp açık alanda kalan sizi tavşan gibi avlıyorlar. biraz seri bir biçimde inşa nasıl yapılır öğrenmek gerekiyor. ve tabi inşa için hammadde de toplamak lazım. inşa menüsünde duvar, zemin, merdiven gibi ana 3 - 4 şekil mevcut bunları yerleştirdiğinizde siz oynamaya devam ederken inşa kendi kendisine devam ediyor.

standart bir kaç tipte inşa mantığı gördüm şu ana kadar. birisinde haritadaki küçülme sınırına yakın bir yere bir küp inşa ediyorlar. sonra içine merdiven koyup bir üst sıra daha küp ekleniyor. bir kaç sıra daha aynı mantıkta inşa edip en üst kata yatılıyor. alan daralırken bu yöne koşanları kuleden tek tek avlıyorlar. diğer bir yöntem ise sağdan soldan bir mermi geldiğinde hemen o yöne duvar basmak şeklinde oluyor. zırh gibi mermi gelen tarafa doğru bir kaç duvarı yan yana koyup arkasına geçiyorlar. duvarı yıkmak için saldıran uğraşırken duvarın arkasına bir kule çıkılıyor. siz duvarı yıkarken duvarın üstünden avlanıyorsunuz. bu inşayı havaya merdivenler koyup tepelere ağaçların üstüne tırmanmak için de kullanıyorlar. ama oyundaki herşeyi ateş ederek yok edebiliyorsunuz. karşınızdaki rakip bir ağacın arkasına yattıysa sağlam bir silahla uzaktan ağaca ateş ederek ağacı yok edebiliyorsunuz, saklandığı ağaç yok olan rakibin düzlükte kaçan ceylan gibi sekmesini izlemek ayrı bir zevk tabi. seke seke kaçmak her fps gibi burada da iş yapan bir teknik.

birisini öldürdüğünüzde açlık oyunları misalı bir robot cesedi yok ediyor ve kişinin tüm envanteri ortaya dökülüyor. onlardan istediklerinizi seçip alabiliyorsunuz. burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta sağlam oyuncular acayip ses takibi yapıyorlar. siz takır tukur silah sesi çıkardığınızda etraftaki diğer oyuncuları da oraya çekmiş oluyorsunuz aslında. o yüzden mühimmat seçme işinde acele etmek lazım. ölenden kalanları hızlıca kontrol edip işinize yarayanları alın ve oradan uzaklaşın derim. ses konusu cidden önemli öldükçe beni öldüreni izliyorum. adam bir kenara yatıyor çat dönüyor taa neredeki tepedeki adama zoomu çakıyor, sonra enseye tek kurşun. orada ne olduğunu birisi olduğunu anlamak görüntüden pek mümkün değil ama özellikle silah sesinden yakın çevreyi takip etmek oldukça kolay. öldüğünüzde sizi öldüreni izleyebiliyorsunuz. onu da birisi öldürdüğünde onu izleyebiliyorsunuz. bu şekilde sona kadar oyunu izlememek mümkün. teknik öğrenmek açısından ilk başta oyunu sonuna kadar izlemekte fayda var derim.

yazdığım gibi ps4 de oynuyorum gamepad ile, ama gördüğüm kadarıyla klavye ve fare içinde native desteği var. direkt ps4 klavye fare bağlayıp oynayabilirsiniz. gamepad için autolock gibi bir özelliği yok.

oyun şu an early access durumunda, beta sayılabilir. hataları eksikleri olabilir ama genel olarak zevkli bir oyun. sıkmıyor ve seri oynanıyor. 10 dakika gibi bir sürede round sonlanıyor. en bariz eksiği öldüğünüzde ana menüye dönmeden yeni oyuna girememek. menüye dön yeniden play yap bekle vs. gereksiz oluyor.

(bkz: ellorlamam bu kadar)

devamını okuyayım »