9mm parabellum

  • 422
  • 11
  • 1
  • 0
  • dün

taşeron

allah bin belasını versin sistemidir.
sırf taşeron sistemi yüzünden onlarca firma kapanıyor, ve belki de binlerce insan işsiz kalıyor.
işi 3 veya 4. elde taşeron olarak aldıysanız yandığınızın resmidir.
kısaca özetlemek gerekirse;

karayolları hızlı tren projesini a firmasına verir.
a firması, fiyatı biraz kırarak b firmasına taşero eder.
b firması bu işten elimi değmeden para kazanayım yukarıdakiler gibi deyip c firmasından fiyat ister.

kısa vadede c firmasının yaptığı fiyat üzerinden elini değmeden milyonlar kazanır.

c firması garibim ben hem kendi işimi yapayım, iş üretecek d ve e firmalarına da taşero edeyim onların ürettiği iş masraflarımı karşılar en azından diyerek düşünür.

en son işi alan firmalar zaten fiyatları en düşükten aldığı ve yüksek ihtimalle de küçük firma olduğu için işçi maaşları taşeronlara ödenecek paralar ve masraflarını kurtarmak derdine düşer.

d ve e taşeronları iş bitiminde c'den paralarını ister, c firması hemen b firmasını arar ama onlar da "a" firmasının ödeme yapmasını beklemektedir.

"a" firması karayollarından hakediş yapıp, parasını bekler ama güzelim devlet ödeneği biraz ağırdan alır.

ödenek çıkana kadar 3 - 4 ay gibi bir süre geçer, "a" ve "b" firmalarının projede hiç masrafları olmadığından rahatlıkla o süreyi bekler.

bu arada taşeronlarına ve çalışanlarına ödemeyi süreç içinde yapamayan "c" firması çöküntüye uğrar, "d" ve "e" firmalarından ise hiç söz etmeye bile gerek yok zannımca..

böyle sikindirik bir düzende küçük firmalar, büyüklerin el değmeden kazanacakları paralarının arasında kaybolur giderler.

iş üretilir, sonuçlar gelir, proje tamamlanır, büyük firmalar paralarını alır ama iş bittikten sonra alttaki taşeronlar ortadan zaten kaybolur.

devlet kazanır, ihale edilen büyük firma kazanır, ihaleyi alan firmanın yüksek ihtimalle zaten alt kolu olan ikinci firma da ayakta kalır, ama küçükler her zaman kaybeder.

devamını okuyayım »
16.03.2013 10:37