a achluophobia

  • 1665
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

avrupa parlamentosu'ndan 13. maddenin geçmesi

sözlükte göremeyince şaşırdığım gelişme.

avrupa parlamentosu aylardır konuşulan 13. maddeyi (artikle 13/17) kabul etti. bu şu demek artık avrupa'da yayın yapan web siteleri içeriklerinin hak sahibi durumundan kendileri sorumlu olacaklar.

yani bu şu demek : herhangi bir şarkı, eser vb. izinsiz olarak herhangi bir yerde kullanılamayacak. örn. youtube, instagram'da eğer ki herhangi bir eseri kullanamayacaksınız. normalde yer alan adil kullanım artık olmayacak. artık lets play videoları gibi videolar, cover'lar vs. kullanılamayacak. instagram'da arka planda çalan şarkı dahi bir sorun olacak. bu durumda web siteleri kendi kontrol mekanizmalarını geliştirecekler ve kişiler bu içerikleri yükledikleri takdirde içeriğin düzenlenmesi istenecek. kısaca bir eser varsa (resim, ses, video, metin) sansür uygulanacak.

bu durum avrupa dışı ülkeleri etkilemeyecek anlamına gelmiyor. avrupa'nın bağımsız bir interneti olmadığından siteler orada da yayın yaptıklarından bu durumdan tüm dünya etkilenecektir.

youtube daha önce saveyourinternet kampanyası başlatmıştı. durumdan en fazla etkilenecek olan site elbette youtube. 9gag, reddit gibi sitelerde her ne kadar dalga geçilse de durumun vahimliğini görebilirsiniz.

maddenin geçtiğine dair kaynak.

son olarak

devamını okuyayım »