a133 fix

  • 1247
  • 1
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

wikipedia

bünyesindeki türkçe madde sayısının azlığı aslında türkiye'deki eğitim sisteminin ne hâlde olduğunu fazlasıyla açıklamakta olan bilgi kaynağı.

türkiye'de milyonlarca internet kullanıcısı her gün bu siteye giriyor, bilgi ediniyor, faydalanıyor. ama bu kullanıcıların çoğu bu sisteme hiçbir katkı vermiyor, veremiyor.

pek çok konuda bilgimiz yok millet olarak. genel olarak konuşuyorum; madde geliştirecek bilgimiz, madde ekleyecek bilgimiz az. hadi diğer dillerden çevirelim desen, yabancı dilimiz az, hatta çoğumuzun yok.
hadi bunları da geçtim bazılarımız katkı verebilecek bilgi birikimine sahip olduğu hâlde sırf üşengeçliğinden iki bilgi ekleme zahmetinde bulunamıyor.

3 senede diğer diller kendi maddelerini ikiye katladı.
ingilizce sürümü 4 milyon, almanca sürümü 1,5 milyon, fransızca sürümü 1,2 milyon maddeye ulaştı.
lehçe, japonca, italyanca, felemenkçe, portekizce ve ispanyolca dilleri, 2009 yılında 500 bin dolaylarında olup, 2012 yılında yaklaşık 1 milyon maddeye ulaşırken, türkçe yıllardır 100 bin dolaylarında sayıyor. yeni 200 bin'e ulaştı zannedersem.

bu güzide ansiklopedi ile çok fazla ilgilenen pek değerli sayılı insanlar da olmasa, bu kadar bile gelişmezdi. onların eline sağlık.

devamını okuyayım »
08.08.2012 02:18