abidik

  • 244
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

tepenin ardı

her ne kadar yukarıda belirtilen simgesel anlatımlara sahip olduğu belirtilse de yörenin gerçek köylü-yörük ilişkilerini de verebilen bir film. o yöreyi bilen ve yaşayan biri olarak köylülerin yıllar süren yörüklerle olan kavgalarının da doğru olarak verildiğini söyleyebilirim. kendi köyüm , yaylanın mera olarak kullanımı için osmanlı döneminde verilen padişah fermanına sahip yörüklerle uzun yıllar mahkemeleşmiş ve kaybetmişti. "davar çalmalar", "fidan kıymalar ", "karşılıklı cinayetler " tamamiyle gerçektir. sonuçta yaylamızın simgeleri yörüklerimiz obalarını terketmiş , bu baskılar sonucunda terke ve yerleşik düzene zorlanmıştır.

--- spoiler ---
filmdeki gerçek köylü karakteri sülü'dür. konuşmalar , kesinlikle "ermenekli " şivesi değildir. daha gerçekçi bir şive kullanılabilirdi. çünkü "tepenin önündeki " -bilenler bilir :yumrutepe- bu güzide ilçemizin kendine özgü bir konuşma stili vardır ve sadece buraya özgüdür.
--- spoiler ---

filmin çekildiği balkusan köyü de eski bir yörük köyüdür ve uzak akrabalarımın yaşadığı bir yerdir. türkçe konuşma fermanı ile ünlü karamanaoğlu mehmet bey'in türbesi de buradadır.
yine gidenler bilir, "tepenin ardında " o görkemli katran ağaçları ormanları yoktur, yaylada tek tük ardıç ağaçlarına sahip bozkırlar başlar...

devamını okuyayım »
20.12.2012 23:22