abidinhobo

  • 310
  • 3
  • 0
  • 2
  • 3 gün önce

dördüncü murat

üç perdeden oluşan, aralarla birlikte tam üç saat süren, büyük tiyatro'da sahnelenen ankara devlet opera ve balesi prodüksiyonu.

yasakçılığı, siyaseten katl uygulamaları ve zalimliğiyle öne çıkarılan 4. murat'ın aynı yıl hem opera hem de tiyatrosunun sergilenmesi, ''sadece diktatör'' adlı oyunun yasaklandığı siyasi konjonktürde manidar olmakla birlikte opera versiyonun daha gerçekçi ve itidalli olduğunu söylemek mümkün.

yapımın uvertür bölümü müziği ve görselliğiyle harikaydı. milliyetçilik duygularını gıdıklayacak, manevi duygularını kamçılayacak içerikteydi. aynı zamanda giriş bölümündeki yeniçeri korosu da çok hoştu. en güzel bölümü ise meyhane sahnesiydi ki oradaki diyaloglar da tenörlerin performansı da çok çok iyiydi. meyhanenin dekoru ise gördüğüm en etkileyici dekorlardandı. aynı sahnede sahnelenen tiyatro versiyonu da aynı meyhaneyi kullansa ne güzel olur. zira oyundaki meyhane çok tekdüzeydi.

orkestranın sesi çok baskın olduğundan özellikle 4. murat'ı canlandıran tenorun ne dediğini anlamakta çok zorlandık. üstten akan elektronik yazı olmasa bir şey anlamak mümkün olmayacaktı. ayrıca sanatçıya haksızlık etmek istemem fakat sanki 4. murat seçimi pek olmamış gibiydi. nef'i, topal recep ve meyhanedeki abilerin performansına diyecek yoktu yalnız.

pek çok bölümü tiyatro versiyonundan iyi olmakla beraber 4. murat'ın olaya ağırlığını koymaya başladığı sahne yani ''kur'an'dır bu'' şeklinde başlayan bölüm tiyatroda çok daha görkemli ve etkileyici canlandırılmıştı.

devamını okuyayım »