abukkraker

  • 1076
  • 8
  • 2
  • 1
  • bugün

berlin

berlin hakkında bu kadar atıp tutmuşken aklımdakilerle bir berlin rehberi yazmak şart oldu.

yenilecekler listesi:

berlin bir new york, bir istanbul gibi dünya'nın her yerinden her yemeği bulabileceğiniz bir şehir. o yüzden vaktiniz çoksa her gün başka bir şey deneyebilirsiniz.

mustafa's gemüse kebapmutlaka sırasında bir kez bekleyip dönerini tatmanız gereken mehringdamm'daki meşhur dönerci. ekmek arasına tavuk döneri ve kızarmış sebzeler koyulur, en üste de rende peynir. şahane bir ayaküstü yemeği. çok açken değil acıkmaya başlamışken gitmekte fayda var. şanslıysanız sırada 30 dakika, normal bir vakitte 40-45 dakika beklersiniz.

hasır burger: berlin'in meşhur hasır restaurant'ının burger yapan işletmesi. kreuzbergde hasır restaurant'ın karşısında bulunur. menü fiyatları 6 euro civarında. patatesi çok lezzetli. kırmızı etli menüler yani hamburger eti çok leziz. mcdonalds'a bin kez tercih edilir.

kreuzburger: buranın da hamburgerleri çok leziz fakat hasır burger gibi menü fiyatı sunmuyorlar. patates ve içeceği ekstra olarak alıyorsunuz. bio et gibi seçenekleri ve güzel sosları var. tabi ki her berlin mekanı gibi içecek menüsünde birası eksik değil.

ülkem baklava: baklavaları günlük ve çok taze. memleketi özledim, bir baklavaya hasretim diyorsanız fıstıklı burma, şöbiyet ve her çeşit ürününü tek geçerim.

dada falafel: burayı çukurcuma timessayesinde keşfettim. yeri berlin'in en nev-i şahsına münhasır semtlerinden biri oranienburger tor'da. hava güzelse hiç kaçırmamak lazım. falafeli başarılı.

meraklı köfteci: hermanstrasse'de ekmek arası köfte, dürüm, kebap yapan bir yer. fiyatları uygun, yemekleri güzel. ben en çok açık ayranına vurgunum.

wok to walk: barselonada keşfettiğim bir al-git noodle dükkanı. berlin'de de şubesi olduğuna baya sevinmiştim. soslarını ve içeriğini siz belirliyorsunuz. ortaya şahane tavuklu/etli noodle'lar çıkıyor.

curry 36: almanya'mızın meşhur currywurst'unun berlin'deki en popüler adresi. wurst yemediğim için tatmadım fakat en çok tercih edilen burası.

kaffeemitte: mitte'de kahveleri, pastaları başarılı bir cafe. öğle yemeği servisi de veriyor. gün ortasında burada soluklanmayı ve en sevdiğim şehri buradan izlemeyi çok seviyorum. bir kahvesi içilmeli.

merkez simit ve çay evi: kreuzberg'de direkt caddeye değil bir hofun meydanına bakan, çok lezzetli kahvaltıları olan bir yer. arkada simit ustası ve türkiye'deki gibi olmasa da basit bir simit fırını var. kahvaltı menülerini ya da pastane ürünlerini tavsiye ederim. güleryüzlü personel de cabası. çalan müzikler ve açık havada önündeki masalar tam huzur yuvası.

la femme: kottbusser tor'a yakın başka bir türk kahvaltısı veren mekan. simitleri merkez simit ve çay evi'nden daha başarılı. kazandibi, tavuk göğsü gibi özlediğiniz türk tatlarını da burada bulabilirsiniz.

haroun al rachid falafel: revaler strasse 99'da bir falafelci. yolunuz warschauer park tarafına düşerse falafel'ini tatmanız tavsiye olunur.

döner dach: mustafa's gemüse kebapa uzaksanız gitmeniz gereken yer. en az onlar kadar başarılı gemüse kebap yapıyorlar.

eğlenmecelik:

luzia: bir bira içmelik, güzel müzik yapan, akşamları da biraz loş olan bir cafe. benim gibi garson gelsin diye beklemeyin, self servismiş.

queen quotti: kreuzberg meydanda, girişi pasajın içinden olan bir mekan. bir partiye denk gelemeyecek kadar yorgundum, biralarını içtim ama ortamı çok güzel. bir akşam eğlencesi denenmeli, terasında sigara tellendirirken berlin'de olduğuna şükretmeli.

kaffee burger: şuradan günlük programlarını takip edebileceğiniz balkan, gypsy, swing tarzında çalan, lokal grupları sahne aldığı keyifli bir mekan.

so36: buranın da etkinliklerini takip etmekte fayda var. 5 gün arayla cem adrian ve bandista konserlerine gitmişliğim var.

berghain falan demiyorum. zaten gece hayatına düşkünseniz çoktan google aramasıyla bulup not almışsınızdır.

gezmelik:

museumsinselkültür sanat adına ilk görülmesi gereken bölge. bütün müzeleri görmeye takatiniz yoksa en önemlisi ve en çok ziyaret edileni pergamon museumayrıca perşembe akşamı 18:00-22:00 arası ziyaret berlin'deki tüm müzeler için ücretsiz.

east side galleryşehrin her yerindeki duvar parçalarından bağımsız, berlin duvarının orjinali. ne çok sıcak ne de çok soğuk havada gidin. çok uzun bir duvar olduğu için yürürken ya donarsınız ya da pişersiniz.

check point charliegörülmesi ama fazla prim verilmemesi gereken bir bölge. gereksiz bir pazarlaması yapılıyor, anlamak mümkün değil.

bunun dışında tek tek yazmaya üşendiğim sachsenhausen toplama kampı, alman yahudi müzesi, yahudi soykırım anıtı, babelplatz,alexanderplatz, brandenburger torgibi yerleri de atlamayınız sevgili berlin yolcuları.

ayrıca:

-toplu taşıma kullanırken bilet almayı unutmayınız. siz biletliyken 1 hafta kontrole denk gelmezsiniz ama biletsiz olduğunuz 8. gün bilet kontrolcüleri enseler, cezayı da yazar. aldığınız bileti makinelerde validate etmeyi de unutmayın pek tabi.

-pazar günü mauerpark'a gidip flohmarkt kültürünü mutlaka bir yaşayın. lokal satıcılarla pazarlık edip ikinci el eşya alın ama turist avcısı, flohmarkt kültüründen uzak yeni eşya satanlarla muhatap olmayın. çok fena keklik avlıyorlar.

-mitte'de, kreuzberg'de, kottbusser'de, spree'nin kenarında yürüyün, oberbaumbrücke'yi yürüyerek geçmeyi ihmal etmeyin.

berlin'le ilgili her türlü sorunuzda da kutumu yeşillendirmeyi unutmayın sevgili sözlükçüler.

edit: kaffeemitte hala güzel ama wifi şifresi sorunca artık yok gibi çakal bir işletmeci cevabı alıyorsunuz, gitmeseniz de olur. onun yerine roamers, five elephant, tres cabezas gibi güzel kahve içilecek yerleri deneyebilirsiniz.

devamını okuyayım »
03.04.2014 11:56