acrazybittersweetsourthingcalledsalsa

  • mangal yürekli rişar (524)
  • 527
  • 19
  • 8
  • 0
  • dün

champix

bir çoğuna sigarayı bıraktırıp günlük tutmaya başlattığı ile bilinen sigara bırakma ilacı.

herkesin sigaraya başlama hikayesi az çok aynıdır tahminimce. bu hikaye üniversite yılları ile başlar ve öylece devam eder.
ilk sıralar kahveyle sonraları yemek bitimiyle, daha sonraları alkolle, arkadaşlarla sohbetlerle derken ota boka sigara yakar olursunuz ve bir bakarsınız günde 1 paket.
daha önceleri bir kaç kez sigarayı bırakıp tekrar başlayan biri olarak bu sefer gerçekten bu meretten kurtulmak adına champix denen zımbırtıyı dün aldım. almadan önce çok okudum, çok araştırdım. depresyona sokamasından tutun intihara kadar götürebilecek bir ilaçla sigarayı bırakmaya çalışmak sahiden de acınası ve utanç verici bir acizlik.

ve utanarak söylüyorum ki şu an bile sigara içiyorum.

sabah güne başlarken kahvaltıdan önce vitamin yerine, yemekten sonra keyfen, mutlulukta, sağlıkta, huzurda, barışta, üzüntüde, sevinçte, hastalıkta, öfkede, heyecanda, sıkıntıda.. akla gelebilecek her durumda eli sigaraya giden biriyim. şu zamana kadar çakmaklara harcadığım parayı toplasam sıfırından güzel bir araba alırdım. sigaraya verdiğim parayı düşünmek istemiyorum zira güzelinden bir villa, normalinden 3 daire ederdi muhakkak.

yarın sabah ilaca başlayarak champix'li günler şeklinde bir süreliğine gün gün buraya kayıt tutarak sigara bırakmak isteyenlere katkıda bulunarak aslında kendimi motive etmekten başka bir şey yapmayacağım; yoksa işim başımdan aşkın.

1. gün: ilk dozu 15 dakika önce aldım. ardından sigara yaktım. su an herşey gayet normal.

2. gün (23.02.2015):
dün içtiğim sigara miktarinda hic bir degisim yok. onceden nasil ictiyorsam yine catır çutur devam ettim. hatta enteresan bir sekilde sanki bir daha bulamayacakmışım gibi büyük bir aşkla içtim.
gece boyunca gördüğüm rüyaların haddi hesabı yok. ömrümde o kadar fazla ruya gormus biri değilim, ki zaten nadir görurum ruya. uykum da cok hafiftir ve her ruya sonrasi uyanmalarim güne resmen bok gibi başlamama sebep oldu.

3. gün (24.02.2015) :
sigara sayımda artış oldu. nedense birini söndürdükten sonra tekrar sigara yakma isteği var. bu durum oldukça moralimi bozuyor. belki de bugünlerde stresli günler geçirdiğim için sigaraya yüklendim. yarın iki dozluk kullanıma geçeceğim (0,5 mg sabah + 0,5 mg akşam).

4. gün (25.02.2015):
sigara miktarında hiç bir azalma olmadı. bugün üstelik sabah ve akşam olmak üzere iki doz aldım.

5. gün (26.02.2015)
sigara bırakma günüme tam 10 gün var ama hala bir azalma yok sigara miktarında.

*** 26. 02.2015 ile 2.03.2015 tarihleri arasında sigara miktarında hiç bir azalma olmadığından devamlı aynılarını yazmamak adına not tutmayı atladım.

ancak ;

11. gün : (03.03.2015) sabah ve akşam olmak üzere 1'er mg (toplam 2 mg) alıyorum ve hafif bir mide bulantısı ile sigara sayımı yarıya indirdim. bugün 10 tane içtim. artık umutluyum.

12 gün: (04.03.2015) ılacı aldıktan yarım saat sonra berbat ötesi bir baş dönmesi ve mide bulantısı oluşuyor. hatta gün içinde aklıma sigara geldiğinde midem bulanmaya başlıyor.
sigarayı eskisi kadar düşünmüyorum. bugün 5 tane içtim.

13. gün: (05.03.2015) bugün uyandığımda kahvaltıdan önce ilk yaptığım şey olan sigara içmek aklıma gelmedi. hatta canım bile istemedi. kahvaltıdan sonra 1 tane içtim ama hiç keyif almadım. elime, dudaklarıma ve ağzıma resmen yabancı geldi. işe gidene kadar arabada iki sigara içen ben sadece 1 tane içtim ve aslında yarısında attım. bugün toplam 9 tane içerek sayısı nedense yükselttim. fakat hiç bir sigarayı canım isteyerek içmedim. tamamen stres durumu ve alışkanlıkla alakalı bir durum.
şu an mesela kahve içiyorum ve canım kesinlikle sigara istemiyor. yarın çok çok daha az içeceğimden eminim. zaten bırakma günüme 1 gün kaldı.

*****

18. gün: (09.03.2015) uyandığımda canım kesinlikle sigara istemedi. ancak alışkanlıktan dolayı ilerleyen saatlerde canım sigara istedi. yakmamak için kendimi zor tutum. direndim resmen. bugün sigarasız geçen ilk günüm.

19. gün (10.03.2015) sabah uyandım ve canım sigara istemedi. hatta aklıma sigara geldikten bir kaç saniye sonra mide bulantısı başlıyor. yemeklerden sonra olmazsa olmazım olan sigara bugün hiç yoktu.

20. gün (11.03.2015) aklıma ne zaman sigara gelse midem bulanıyor. kokusu felaket ağır geliyor. arkadaşlarım yanımda fosur fosur sigara içiyorlar ve ben gram etkilenmiyorum. bugün sigarasız geçen 3. günüm ve bir daha sigara içmeyi asla düşünmüyorum.

gelelim champix'in bende yaratmış olduğu etkilere;

1- ilaç kullanımı ile birlikte bazı kişilerin depresyona girdiği söyleniyor. ben bu ilaçla birlikte son derece mutlu, pozitif ve neşeliyim.
2- istisnasız her gün son derece keyifli rüyalar görüyorum. hatta bazıları o kadar gerçekçi ki uyandığımda bir an yatakta olduğum rüyaymış gibi geliyor.
3- ilaç bende mide bulantısı ve baş dönmesi yapıtı ancak bunun geçici olduğunu düşünmekteyim. daha sonradan bünyemin alışacağına inanıyorum. belki de bu mide bulantılarından dolayı sigara kokusu bile midemi bulandırıyor.
4- gayet neşeli ve pozitif ruh hali içindeyim. yani bu ilaç bende kesinlikle gerginlik, sinir bozukluğu, canice düşüncelere oluşturmadı.
5- evet. sigaradan severek ayrıldım. sevgi vardı ama aşk yoktu aramızda.

19.03.2015:

sanırım bu son edit olacak. çünkü sigarayı bıraktım. 10 günden beri sigara içmiyorum. misler gibi kokuyorum. cildim eskisi gibi duru olmaya başladı. nefes alış verişim düzeldi, dahası enerjim yerine geldi.
çok daha ilginci şöyle oldu. dün arkadaşlarımla sigara içilen bir mekana gittim. normalde asla duymayacağım sigara kokusunu daha mekana girmeden önce almaya başladım. neyse, oturuyoruz. aradan 1 saat geçti. millet fosur fosur sigara içiyor. arkadaşlarım da öyle... acaba canım sigara içer mi diye düşünmek bir yana dursun, sigara dumanından dolayı fenalaştım. midem bulandı, başım döndü ve fenalaştım. mekandan çıkmak zorunda kaldım. sigara'yı bırakmamdan dolayı champix'in bıraktığı hediye olsa gerek bu.

23.03.2015:

iki kez alkol testinden başarı ile geçtiğime göre sanırım gerçekten bıraktım. ilk hafta alkollü bir mekanda arkadaşımın sigarasına bırak yeltenmeyi içerideki sigara dumanı bile rahatsız etti.
2. hafta arkadaşlarla evde alkol alırken koyu bir sohbet esnasında dahi aklıma gelmedi.

*** 4.11.2015 : tekrar başlayıp başlamadığımı soranlar için edit:
yoğun iş tempomun dibine vurduğum günlerde sinirlerimin acayip bozuk olduğu bir an, hiç üşenmedim markete sigara almaya gittim. eğer yanımda biri olmuş olsaydı aklımdan bile geçmezdi. fakat kendimi o kadar yalnız hissediyordum ki ... peçeteye göz yaşlarımı kurulayıp çıktım evden ve kendimi markette sigara alırken buldum.
evet, an itibariyle hazirandan beri tekrar içiciyim lanet olsun ki.

devamını okuyayım »