adamollanikidakka

  • 81
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

arıcılık

yaklaşık 3 senedir ilgilendiğim bağımlılık... evet arıcılık kimisi için ana gelir kaynağı kimisi içinse bir hobi. ama eşimin tabiri ile benim için bağımlılık ;)
nöbette musaitken arılarla alakali şeyler okursun, gece yatmadan aklına arılar gelir, firsat buldukca arılığa kaçmak istersin, aklın hep arılarla meşgul olur.

peki bu bağımlılık hali nasıl başladı?

senelerce (16 senecik) ülkenin çeşitli yerlerinde 112 personeli çalıştık. cocuklarimizda geceleri kuru öksürük olurdu, bunun da en doğal ilaci yatmadan önce 1 kaşık bal yedirmekti. yıllar sonra kendi memleketimize tayin olunca niye doğal ve temiz balı kendimiz üretmiyoruz diye düşünüp 4 kovan arı aldim. sonra arıcılık kursu, kitaplar, youtube derken güvendiğim bir arıcının yanında işi öğrenmek adına bedavaya ayak işlerini yapmaya başladım. bunlar küçücük arıların kocaman dünyalarına girmem icin cok faydalı oldu. bu öğrenme faaliyetleri sonucunda farkettigim en önemli şey bizim geleneksel arıcılarimiz arilarina bol miktarda şerbet vermelerinin yani sira daha tehlikeli birşey de yapiyorlardı. arıların üzerlerindeki parazitleri öldürmek için bazi kimyasallar( amitraz, flumetrin) kullaniyor ve bunlar balda kalıntı birakiyordu. üstelik bu kalıntı basit laboratuvar testlerinde çıkmıyordu. bu parazitleri yurt dışındaki organik arıcılık yapan ureticiler doğal uçucu yaglarla ve başka tekniklerle mucadele ediyor ve basarili oluyordu.

ılk yıl 4 kovandan kendi dogal balimizi aldik. iş yerlerinde kahvaltida yiyelim diye götürdüğümüzde bal çok begenildi. daha uretilmemis gelecek senenin ballarına bile talip çıktı. arılığın etrafindaki bitki florasi tam bir ege bölgesi maki cenneti. kekik, adaçayi, kuşburnu, böğürtlen, çam, hayıt, ılgın ve daha adını bilmediğim ama kendisini tanıdığım onlarca çiçek ve bitki. piyasada gezginci arıcılık yapanlar cok miktarda bal alabilmek icin aycicegi, kanola, pamuk gibi tek bir cicegin hakim olduğu ve endüstriyel tarımın urunlerinden bal alirken bizim arılar doğal floradan ne gelirse onu almis ve bala güzel bir koku ve tad katmislar. yabancilar buna poliflora balı diyor ve değerli ballar katagorisine sokuyorlar.

bu sene artan bal talebine yetişmek için biraz daha kovan satın aldim. daha önce yapmadigim karakovan bal üretmeye de karar verdim. polen, propolis(alkol ve zeytinyağında çözülmüş), bal (süzme, petek, karakovan) üretmeye basladim. gelecekteki planlarim ise koloni sayısını arttırıp arı zehri uretimine başlayabilmek.

ürettigimiz arı ürünlerinden almak isterseniz bir mesaj kadar uzaktayim. yine benim gibi arıcılıkla uğraşmaya hevesli yazarlarla tecrübelerimi paylasmaktan memnuniyet duyarim.

instagram sayfamiz henüz emekleme aşamasında ama yine de bir bakın derim ;)

maya arıcılık

devamını okuyayım »