adokas

  • hırçın golcü (250)
  • 711
  • 4
  • 2
  • 0
  • 4 gün önce

islam

bir din.

aklımda uzun zamandan beri olan bir soru var islam hakkında, bilgisi olanlar kaynaklarla cevaplandırabilirse gerçekten sevinirim.

sorum 4 büyük halife olarak kabul edilen ebu, ömer, osman, ve ali ile alakalı.

şimdi bu 4 halife de müslümanların peygamber kabul ettikleri muhammed'in uzun süre yanında bulunmuş ve yine müslümanlara göre muhammed'in mucizelerine tanık olmuş insanlar. muhammed öldüğü andan itibaren ise liderlik konusunda birbirleriyle çekişme yaşamışlar, hatta peygamber kabul ettikleri muhammed'in kızı olan fatıma, halifelerden ömer tarafından direkt yada dolaylı olarak öldürülmüş. ( hemen kaynak düşelim: https://en.wikipedia.org/…i/umar_at_fatimah's_house )

halifelik seçimlerinde ve halifelerin başta olduğu dönemlerde, gerek hayatta kalan halifeler gerek de onları destekleyenler arasında hep bir anlaşmazlık, kavga, dövüş olmuş.

şimdi benim kafamı karıştıran nokta bu, madem bu 4 kişi muhammed'in mucizelerine tanık olmuşlar, islam dinine geçmişler ( ki islam inancına göre bu dünya'daki her şey geçici ve her şey ahiret sonrası için), muhammed öldükten sonra nasıl anında liderlik yarışına girip, ölümlü olaylarla direkt yada dolaylı olarak bağlantılı olabiliyorlar?

yani eğer tüm o mucizlere gerçekse ve bu 4 halife bunlara gözleriyle şahit olduysa, içlerinde yaşadıkları dünya'nın tamamen bir sınav olduğuna tanık oldularsa, nasıl oluyor da peygamberleri öldükten hemen sonra tüm bu "sınav" anlayışı ve "ahirete hazırlanma" anlayışını yitirip, iktidar için birbirlerine giriyorlar?

gerçekten o kadar mucize görmüş, kendi inandıkları dinin peygamberiyle birlikte bu kadar zaman geçirmiş kişilerin, iktidar için anında 180 derece dönmesi en azından benim için bariz bir çelişkidir. muhammed'in mucizleri gerçek olsaydı ve bu 4 halife bunlara tanıklık etmiş olsalardı, dünyevi güç için bu kadar iktidar yarışına girerler miydi? yoksa bir yerde inzivaya çekinip, hayatlarının sonuna kadar 7/24 ibadet mi ederlerdi ahirete hazırlık için?

kendim biraz araştırma yaptım ancak spesifik olarak bu sorun üzerine yazılmış bir cevap bulamadım.

amacım birilerine sataşmak veya tahrik etmeye çalışmak değil. kendim dinleri reddetsem de, neyi reddettiğimi tam olarak anlamak için zaman zaman belli başlı dinleri baştan sona incelerim, islam da bu dinlerden biri ve yukarıda bahsettiğim sorun bir süredir aklımı kurcalamakta.

devamını okuyayım »
02.01.2017 20:38