adornookuyankimkaldibeyildirimbisenbiben

  • 365
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

barack obama

tamam, abd'de dünyanın en kirli demokrasilerinden biri var. senatör demek temsilci demek büyük şirketlerin parasıyla geçinen, onların pompaladığı tekinsiz adamlar demek. başkanlık seçimi demek, kim hangi şirketten hangi lobiden ne kadar çok hibe aldı, yardım aldı, onun yarışı demek çoğunlukla. haliyle göz göre göre bu sistemin seçtiği adama güvenmeyeceksiniz, kötü olacak, "evil" yardımcıları (dick cheney) olacak, gerektiğinde saçma sapan şeyler söyleyecek, her zaman paranın yanında konumlanacak, kukla gibi davranacak. george walker bush bu yüzden benim için ideal abd başkanı olacaktır her zaman..

ama şimdi yine aynı sistemin seçtiği obama'ya bakıyorum; adam sağlık reformu çıkarıyor zenginlerin aleyhine, bilmem kaç bin kişi beyazsarayının önüne gelmiş de "ben neden fakirin sağlık masrafını karşılayayım, ölsün" demiş, hiç tınmıyor. gidiyor, wall street'teki finans kodamanlarına karşı çatırt diye bir yasa çıkarıyor, "kimse normal vatandaşın cebindeki parayla kumar oynayıp, kaybedince ağlamasın" diyor, gidiyor, okyanusun amına koyan bp gibi taşaklı bir şirkete karşı çatır çatır saydırıyor, "cezasını ödeyecekler" diyor..

insanın inanası gelmiyor ama bu adam da o bahsettiğim kirli seçim sistemiyle geldi, onun da bir sürü şirket yalakası senatörü falan var..bir pislik var ama çözemedim henüz.

devamını okuyayım »
31.05.2010 02:08