adriana limanin bibisi

  • 287
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

kadıköy

sorunun kadıköy'e dışarıdan gelenler olduğunu sanıyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz.

evet 10 yıl önce böyle değildi. 10 yıl önce neresi böyleydi peki? veya kim böyleydi?

o çok büyük hedefleri olan "kültürel iktidarınızı da yıkacağız" söylemi var ya, işte onu başardılar. ortaya ne çıktı peki? kocaman bir kitsch.

kültür sanattan tut, günlük yaşama kadar koca bir kitsch hem de.

yıkık arabesk kültür bitti, cehalet hegemonyası, cehalet dayatması başladı. adını da "bizim değerlerimiz" koydular.

misal ben ankara'da yaşıyorum. gelin bir seğmenler parkını görün. çekirdek kabuklarından çimenler görülemez durumda. "ne bakıyon amuğa godumun bebesi" diye kavga çıkıyor. veya beynam ormanına gidin, çöp yığınlarından ağaçları görebilecek misiniz bakalım? hatta açın bakın seğmenler parkı başlığını okuyun, buralarda neden şikayetçiyseniz, aynı cümleler kelime kelime orada da yazılıyor.

türk insanının çok fazla değil, sıradan medeni insanlar gibi yaşayabilmesi için en az 100 seneye ihtiyacı var. o da çok büyük beklentiler değil. sıraya girmek ve kaynamamak, başkasının hakkını gasp etmemek, selam veren insanın suratına sığır gibi bakmamak, tanımadığı insanlara sen diye hitap etmemek vs. gibi temel değerler.

yani kadıköy'e dışarıdan gelen kitle biraz değişmiştir belki ama gelen insan farklı değil. sen, ben, o. dün çok çok az daha medeniydik ama artık kafa orta çağ olduğu için eldeki malzeme de en fazla bu.

birlikte yaşama kültürü, insana saygı gösterme, kentlilik kavramı kolay idrak edilemiyor maalesef.

devamını okuyayım »