advertizor

  • 138
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

valentino rossi'nin marc marquez'e tekme atması

öncelikle belirteyim yarışın tamamını izlemedim. bu akşam izledikten sonra görüşlerim değişirse buraları komple editlerim.

sosyal medyada paylaşılan videoları izledim ve yorumları okudum. genel kanı mark marquez'in lorenzo'nun birinciliğine izin verip rossi'yi yarış boyunca tehlikeli olabilecek şekilde taciz ettiği ve yavaşlattığı yönünde.

ben de kendi görüşlerimi yazayım.

bence atılan tekme değildir. helikopter çekiminden gördüğüm kadarıyla marquez kaskını rossi'nin knee slider'ına dayıyor. rossi de bacağını açarak dengesini kaybetmesine neden olabilecek bir teması karşılıyor. sonucunda marquez'in düşmesi olayı farklı bir boyuta taşıyor tabii ki.

hangi kanal bilmiyorum ama yabancı bir kanalın yorumcusu olay hakkında şöyle bir şey söyledi:
"mark marquez'in yarış boyunca rossi'ye yaptığı hareketler yüzünden uyarı almamış olması olayların buraya kadar gelmesine neden oldu. rossi'nin hareketi yanlış fakat marquez ve yarış gözlemcileri de bir o kadar hatalı."

ve son olarak (ki bence asıl bomba budur):
görüntülerde açıkça görülüyor ki mark marquez'in babası oğlu motogp yarışında düşünce seviniyor. isterseniz komplo teorisi diyebilirsiniz ama rossi'ye ceza aldırmak üzerine çıkılmış bir yarış gibi geldi bana. marquez'in babasının da bu plandan haberi olsa gerek ki oğlu yere kapaklanır kapaklanmaz damalı bayrak görmüş gibi seviniyor adam.

dediğim gibi tüm yarışı ve yarış sonrası yorumları izledikten sonra buraları edit manyağı yapabilirim. ama şimdilik görüşlerim iki ispanyolun yavşak oldukları yönünde. rossi şu anda reyizlik mertebesini koruyor.

edit geliyor edit

yarışı izledikten sonra edit yapmak şart oldu:

öncelikle marquez'in babası sevinmiyormuş. herhalde ilk başta rossi fan'lığım tuttuğu için yanlış yorumladım. gerçi hala iki elini havaya kaldırarak sinirlenmek saçma geliyor ama yarış sırasındaki başka görüntülerde öfkeli hareketleri görülüyor.

marquez açıkça lorenzo'nun kendisini geçmesine izin veriyor. bu kadar zorlanmadan kazanılan bir ikincilik mücadelesi yoktur motogp tarihinde. sonrasında kovalamaya da tenezzül etmiyor. marquez bildiğin çirkefe yatmış, bu konuda çok netim.

net olduğum bir diğer konu da ne olursa olsun rossi'nin bu haltı yememesi gerektiği yönünde. sen kariyerinle zaten iki tıfılı ezip bitirmişsin böyle oyunlara gelmemen gerekir. stress yönetimi yapmayı 10 sene falan önce öğrenmiş olman gerekiyordu.

olayla ilgili fikrim de şöyle:
marquez bariz bir şekilde lorenzo'nun geçmesine izin verdikten sonra rossi'yi yavaşlatıyor. rossi bir kaç virajda marquez'i geçmesine rağmen marquez kovalamayı asla bırakmıyor. bir kaç virajda çok çok agresif manevralarla rossi'yi geçiyor. hatta yanlış saymadıysam iki defa rossi'nin üzerine yatıyor. tehlikeli hareketlerle rossi'yi tehlikeye atıyor ve oyalıyor.

olay anına geldiğimizde rossi tamamen intikam duygusuyla viraj yönünün tersine doğru açılıyor ve marquez'i pistin dış kenarına doğru sıkıştırıyor. rossi'nin blöfünü yemeyen marquez sert bir hareketle rossi'nin üzerine yatıyor ve tabiri caizse rossi'nin dizine kafa atıyor. zaten virajın başından beri bu olayı bekleyen rossi dizini motordan ayırarak marquez'e vuruyor ve kaza gerçekleşiyor.

benim şahsi fikrim rossi'nin bu hareketi merquez'i özellikle düşürmek için yapmadığı yönünde. gittikçe sertleşen it dalaşına gereken cevabı veriyor fakat sonuç ne rossi'nin ne marquez'in istediği gibi oluyor. marquez ilk hareket yapıp rossi'nin dizine kafa attığı sırada rossi düşmüş olsaydıtüm bu yazılanları marquez için yazıyor olurduk. fakat düşen taraf marquez oldu ve bütün oklar rossi'ye çevrildi.

son olarak bence olayda iki taraf da aynı derece de suçludur. olayı önleyebilecek tek merci olan yarış gözetmenleri marquez'in gereksiz agresif hareketlerine yarış sırasında bir yaptırımda buunmayarak olayın tek sorumlusu olmuşlardır.

bir cümleyle özetleyeydin ya derseniz: rossi'den marquez'e geliyor: öyle göte böyle yarak

devamını okuyayım »