advil

  • 1010
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

james webb uzay teleskobu

bu günlerde houston'da nasa'nın uzay şartlarını simüle ettiği hangar'da uzaya ortamında düzgün çalışıp çalışmadığı test edilen alet. halbuki orjinal plana göre şimdiye kadar yörüngesine oturmuş şıkır şıkır fotoğraf çekip feysbukta 'gezegenlerle kızılötesi ışık qeyfi' şeklinde paylaşım yapması gerekiyordu.

şimdi bu alet'in güzel yanı hayvan gibi büyük aynasının dışında hubble'ın pek bakmadığı (ama gece görüş gözlüklerinin kullandığı) dalgaboylarında çalışacak olması. bunu dünyadan yapmak iki sebepten zor, birincisi atmosfer bu frekanstaki ışığı pek iyi geçirmiyor, ikincisi de oda sıcaklığı civarındaki cisimler(dünya da dahil) harıl harıl infrared yayıyorlar (gece görüş gözlüğü de bundan yararlanıyor). o yüzden kızılötesi teleskobu mümkün olduğunca dünyadan uzağa koymak lazım. amaçlanan da dünya'dan epey uzaya, merkezi güneş sayabileceğimiz bir yörüngeye dünya ile aynı hızda dönecek şekilde yerleştirmek. (bkz: lagrange noktası)

bu teleskobun kötü yönü de bu yörüngesi. acayip uzak alet, bir kere yörüngeye girdi mi çalışmayan bir parça olursa astronot gönderelim de tamir etsin diyemeyecegiz, iki tüp daha sıvı helyum gönderelim de soğutsun kendini filan da yok. ömrünü uzatmak zor olacak yani.

neyse şimdiki plan 2018 ekimde fırlatılması, yörüngeye yerleş, gölgelik aç vs derken ilk fotolar 2019'da gelir ancak. merakla bekliyoruz.

devamını okuyayım »