aebriesheem

  • mangal yürekli rişar (527)
  • 700
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

melissa p.

aşırı itici, rahatsız edici, sinir bozucu ve bütün bu duyguların hiç bir nihayete ermediği gereksiz, provokasyon yüklü, yönetmen fantezisi, boş film. film dememin nedeni bir makara filme kaydedilmiş görüntü olması.

yani kız bir yılda dağıtıyo, sonra "sonsuza dek mutlu yaşamışlar". (bkz: siktir git bi cay koy ya)
bir de üstüne üstlük o kadar gerçek dışı ki. ilk sevişmesi, ilk sigara içmesi, suya düşerken ki korku.. rahatsızlık seviyesinde. ha bütün gerçek dışılıkları semolize etmek için kullanılan bir teknikse başarılı sembolleştirme ancak filmi gereksiz kılan detaylar.

diskotek'te nuri alço tarafından bayıltılıp tecavüz edilen genç kızın dramından ne farkı var, ya da daha vahimi bir fark olduğunu zannedenler mi çoğunlukta ki ülkemizde de "çok satanlar" sıfatıyla mükellef bir kitap üstüne üstlük film oluyor da izleniyor.

filmin genel dadaik bakışına lafım yok ama konu bu kadar yüzeysel ele alınabilirdi. ilgisiz aile bakış açısı kıt ve dayatmacı olduğu sürece bilinçsiz aileler yanlış dersler çıkartıp iyice sorunlu ve sağlıksız tedbirler alıyorlar.

yani kıza ilgi gösterme, kızı tanıma, yüzünden anlama dertli olduğunu, ilgin sıfır olsun; bir günlüğünü oku ki kızın: allah allah. vahiy gelsin, anne olduğun aklına gelsin, bir mevsimde herşeyi yoluna koy, mükemmel anne ol. ilk nefes sigaradan daha gerçek dışı bir durum.

kendine güvensiz, ilgi ve eğitim yoksunu, mutsuz ve hepsinden kötüsü silik karakter yapılarını al sen film yap. aman ne yaratıcı. aynı şekilde (bkz: piyanist). kabullenemiyorum, kabullenmeyeceğim.

devamını okuyayım »
14.12.2006 22:01