afnt

  • 2448
  • 487
  • 94
  • 8
  • bugün

erbakan mitingine katılan rütbeli asker

şu fotoğrafta görülebilecek askerdir. fotoğrafta erbakan'ın başının üstünde hafif sol tarafta kalmaktadır. kimdir, ne sebeple oradadır, ne yapmak, nereye varmak istemektedir bilinmez. ama o yıllar (milli selamet partisi bayraklarından anlaşıldığına göre 1970'li yıllar) siyasetçilerin kahve kahve dolaştığı yıllar. mitingler bindirilmiş kıtalarla yapılmıyor henüz. herkesin her siyasetçiyi "madem buraya kadar gelmiş, ne diyormuş bu adam" diye gidip dinlediği yıllar. muhtemelen bu rütbeli asker de merak edip gelmiş. halkın arasına karışmış, pür dikkat erbakan'ı dinliyor, kimse de yadırgamıyor.

zaten mitinge katılanlar adeta bir türkiye fotoğrafı vermişler. sarıklısından tut da fötr şapkalısına kadar değişik kılıklarda adamlar var. ağzında sigarayla elleri yukarıda alkış tutan sayın abi, siyah gözlüklü hacı amca, burnunu karıştıran bir dayı (insanlık hali tabi, ayıplamıyorum), gençten meraklı bir çocuk, pamuk sakallı dede, rütbeli bir asker... kimimizin dedesi, kimimizin babası belki...

itü'lü bi makine profesörü gelmiş ağır sanayiden, millî kalkınmadan, abd'ye karşı millî bağımsızlıktan bahsediyor halka. arkada da yerel üretici doğan bisküvileri'nin büyük sermaye eti'yle umutsuz rekabeti var nazire yaparcasına.

ilginç bir an, ilginç bir fotoğraf...

devamını okuyayım »