agabey

  • çılgın (145)
  • 746
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

audi

belki dönemlerde belli marka-model ithal otomobiller kelimenin tam anlamıyla "moda" olur, ertesi yıllar ise yavaş yavaş unutulur gider; mitsubishi galant, mercedes w124, opel vectra, volkswagen passat, nissan primera, ford focus, peugeot 206, kia sorento, biraz abartılı istisna bmw x5.. gibi örnekler ilk aklıma gelendir misal. haliyle accent, corolla, civic'i saymadım, ayrıca vectra'nın uzay kasa diye bilineni dahil ilk serileri de ithaldi onun için özellikle saydım. yani buradaki mesele; özel olsun, şirket olsun(filo kiralama) ya da kamu ihaleleri(polis-asker(oyak) vs.) olsun bir yerli üretim araçtaki tek tipleşme değildir kesinlikle..

işte bu dönemin ithal "moda"sı ise "tartışmasız" audi a4-a6'dır ya da genel olarak tüm audi modelleridir. o kadar gözlenebilir bir modadır ki bu; orta, orta-üst veya bizzat üst gelir düzeyindeki yerli ya da çin marka-modelleri hariç "sıfır" otomobil alabilecek herkes audi alır!

bu da yetmez tıp kongrelerinde doktorlar, baro seçimlerinde avukatlar kurul kararıyla o yıl için audi'yle sözleşme imzaladılar, o da yetmedi üniversiteler a3'ü olmayanların kaydını kabul etmedi, "bmw mi? mercedes mi? diye karar veremeyenlere ise kızılay bedavadan q7 dağıtıp segment atlattı sanırsınız..

hatta ve hatta mercedes'li meslektaşlarına-mevkidaşlarına imaj farkı atmak; dinamizm vurgusu yapmak isteyen genel müdürlerin, milletvekillerinin, belediye başkanlarının, üst bürokrat ya da valilerin makam aracı tercihlerine bizzat müdahaleleri ise zaten malumdur zira hep daha fazla göz önünde olan kişilerdir. artık panjurunda kırmızı-mavi spotları olan a6 ya da a8'ler standart donanımlı mıdır nedir?

-ya tamam satın almasam da, sahip olmasam da; bindim, kullandım gayet güzel araba! bok attığım falan yok hatta bu sebeple "mercedes mi, bmw mi, audi mi?" tartışmalarını da gayet mantıklı buluyorum; avantajları da vardır mutlaka ama bu ne lan böyle?? şeyini sallasan audi'ye denk geliyor her sokak başında.. alacağım olsa da almam ben bu kadar çok kişinin kullandığı arabayı.. taklitçi olmayın bu kadar ya, az biraz fark yaratın.

audi alabilecek düzeyde olan kişilerin ilerisi için "parça-servis sıkıntısı çekmeme, distribütör kaynaklı sorunlar yaşamama" düşüncesinde olmayacağı o kadar açık ki, alternatiflerinin fiyatlarıyla da karşılaştırıldığında; bu tüketici eğilimi için moda'dan başka bir ifade kullanmaya çalışmak neredeyse abesle iştigaldir yani..

entarinin özü: audiler her yerde!

peşinen edit; istanbul-ankara-izmir vs.'deki gelip-geçici gözlemlerim bir yana, işbu enty'yi bana yazdıran şehir ise bizzat antalya'dır..

devamını okuyayım »
28.05.2010 03:23