agabey

  • kofti anarşist (152)
  • 746
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

genç bakış

programda eleştirilen gençlik, kendisine mikrofon uzatıldığı zaman klişe tepkileri sıralayan ve bunlar üzerinden kamuoyu tespiti yapılmaya çalışılan o meshur sokaktaki vatandaş'tan farklı bir şey değildir..

ne bütün bir toplumdur, topluluktur, gençliktir, kuşaktır.. ne de uzaydan gelme alakasız bir şeydir. yaniciğime, yine bu toplumun bir parçasıdır. fakat burada eleştirilerin odağı olan şey o programa katılan yüzlerce, binlerce üniversite öğrencisinin tamamı olmadığı gibi, saldırılarda-savunmalarda ironiden öte genellenmemiştir.

burada eleştirilen şey; o programa seyirci olan yüzlerce, binlerce kişi arasında saatlerce parmak kaldırıp binbir hevesle söz isteyip, kendisine soru sorması için uzatılan o mikrofonla sağdan soldan duyduğu yahut kendi sosyo-politik gruplarında ezberlettirildikleri ve benimsediği hamasi olur-rasyonel olur(ki pek olmamıştır ya neyse) fikirleri, düşünceleri "bağıra bağıra" dile getirmesi, arkadaşlarından alkış alması, karşısına çıkarılan kişiyi rencide etmek ve ona ayar vermek düşüncesiyle onu suçlamak adına kendisine tanınan süreyi sündüre sündüre kendisini de kendisini alkışlıyanları da maynun etmesidir!

burada bunları yazan, okuyan, haklıymış, haksızmış diyenlerin hepsi de öğrenci oldu, olacak, olabilir. mesele üniversite öğrencisi olmak değil, hatta ve hatta bilgi sahibi olmadan fikir olmak "bile" değil, mesele bunları büyük bir maharetmiş gibi yapmak! artık nasıl bir rol kuramı kullanacaz onu merak ediyorum.. ki zaten bu eleştrilerin hedefi olan öğrencilerin de istisnaları olabilmekle birlikte, genel itibariyle bir kulüp, kesim, ideoloji mensubu olduğu çok rahatlıkla gözlenebilir o basmakalıp söylemlerinden..

bundan dolayı eleştirileri doğru okumak ve verilmişse örneklere odaklanmak lazım, programa katılan yüzlerce kişi arasında makyajını tazeleyen çıtkırıldım kıza, uyuklayan hocaya, yanındaki arkadaşa fıkra anlatana hiç bir laf edilmiyor niyeyse! atatürkçü bilmem ne kulübunun başkanı olarak söz alıp yılların can dündar'ına "biz ölmedik, ölmeyiz atatürk bizim yüreğimizdedir.." diye bağıran! öğrenciyle, "musul'u kerkük'ü fethedecek sanal bir ordu kurmak yerine ne diye film yapıyon.." tarzı halen anlamlandıramadığım bir söylemi yine aynı şekilde bağırarak! dillendirenler, bu gidişle yarının siyasal yaşamında aktif rol alabilme potansiyeli olan kişilerdir/akranlarımızdır ve eleştirilen sorun da aha işte tam olarak budur!

iyidir, kötüdür o ayrı ama sunucu sana "ağbi ne olacak be bu memleketin hali?" demiyor. gündemdeki konu hakkında, gündemdeki kişilere sormak istediğin bir soru var mı diyor! daha bunu anlamayan bir kişinin bilimsel düşünceyi öğreten bir kurumda olmasıyla, mahalle kahvesinde olması arasında hiçbir farkın kalmaması aradığınız sosyolojik sorunun analizi olsun bari,

biz de üniversite okuduk, paneldir, konferanstır, söyleşidir.. tozunu biz de yuttuk bunların. sanal olsun gerçek olsun bu rezillik nerde görülse ona göre, yine kendi arkadaşlarınca tepki bulur. bu tepkiyse ister aktif olur isterse de pasif olur, bunun örnekleri de yine bu programda görülebilir şeylerdir zaten. bizim burdan yazdıklarımızla bu kadar öğrenciyi okuldan alıp askere yollamanın alemi yok panik yapmayın..

devamını okuyayım »
06.11.2008 05:22