agequadagis

  • 92
  • 2
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

zodiac

film hakkında bazı az bilinen, bana da ilginç gelen şeyleri eklemek istiyorum. kaynak imdb'dir.

-zodiac dosyası film yayınlanınca tekrar açılmış.

-filmde geçen konuşmalar 200 sayfa uzunluğundaymış. uzun tiratların oluşturabileceği sorunların önüne geçebilmek adına, yönetmen david fincher kast oyuncularından hızlı konuşmalarını istemiş.

-cinayet kurbanlarının elbiseleri, adli kanıt bölümünün ödünç verdiği şeylerden özenle yeniden yapılmış.

-gerçek dünyada zodiac kurbanı olup, saldırıdan kurtulan bir kişiyi bulmak için yapımcılar bir özel dedektif tutmuşlar.

-mark ruffalo filmde oynadığı karakter olan david toschi ile tanışmış. toschi'nin her davadaki tüm detayları hatırlamasından çok etkilenmiş.

-zodiac'ın ilk doğrulanmış saldırısı olan lake herman road'daki cinayetler filmden çıkarılmış çünkü detayları doğrulayabilecek kimse saldırıdan kurtulamamış. bu nedenle yapımcılar filmi, zodiac'ın ikinci çifte cinayeti olduğu kabul edilen 4 temmuz cinayetleri ile açmışlar.

-ağaçlar lake barryessa çevresine helikopterle taşınmış. çünkü bölge 1969'tan beri oldukça önemli ölçüde değişmiş. david fincher cinayet mahallinin mümkün olduğunca gerçeğe yakın olarak görünmesini istemiş.

-david fincher filmi mümkün olduğunca doğru gerçeğe yakın yapmak istediğinden, zodiac cinayeti olduğu iddia edilen ama hiçbir görgü tanığı veya cinayet kurbanı olmayan cinayetleri, filmde tasvir etmemiş.

-david fincher se7en filmindeki işi nedeniyle, bu film düşünülürken hep ilk tercih edilen yönetmen olmuş.

-david fincher, senarist james vanderbilt ve yapımcı bradley j. fischer 18 aylarını zodiac cinayetlerini araştırmak için harcamışlar. tanıklarla, aile üyeleriyle, şüphelilerle, emekli ve aktif müfettişlerle, cinayetlerden kurtulan iki kurbanla, san fransisco ve vallejo valileriyle görüşmeler gerçekleştirmişler.

devamını okuyayım »