agir isitsel

  • 249
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

eczacının derdi

sabah kardeşim aradı, o 350 kalem zarar ettiren ilaçlardaki indirimi kaldırıyorlarmış, gözünüz aydın diye.

diyemedim, piyasada 9000 çeşit ilaç var, her cuma günü bunların bir kısmında (30-40) rutin fiyat indirimleri oluyor, ara ara da böyle kamu kurum iskontosu denilen şey arttırılıyor. biz de o yüzden aylık en az 10bin masrafı olan iş yerimizi döndürecek parayı kazanamıyoruz artık. ilaçtaki kar marjı, ticaretle uğraşılıp da olabilecek en düşük seviyede olduğundan sebepli, aylık işlem hacmi 30bin olup da cebine 500 lira kalmayan, nur topu gibi, 4-6 yıllık güzide fakültelerden mezun eczacılarla dolu etrafınız, farkında değilsiniz.

milli eğitim bakanı geçenlerde, devlet her eğitim fakültesi mezununa iş vermek zorunda değildir dedi, bakarsan haklı. başka iş yapsınlarmış, olabilir. ama sen bu başka işleri yaparken insanların ağzına zıçarsan, ben de derim ki, boşuna okumuşuz bunca sene. kenara koysa bizimkiler bu parayı ne ssk ne bağkur pirimi, ömrünün sonuna kadar temiz temiz yaşardı herkes.

insanlar ne zorluklarla bitiriyor bu fakülteleri, işin gelip dayandığı yere bak. 4 sene kusana kadar ilaç öğrenip, sonra emzikle krem satmak için açmışız meğer bu eczaneleri. ne gerek vardı değil mi canım kardeşim, gelir sıradan bir vatandaş gibi dükkanımı tutar, sırf eczacı olduğum için bindirilen kira bedelleriyle uğraşmak zorunda kalmazdım. muhasebecime daha az öder, gelirimin hepsini göstermeyebilirdim. ha bir de yüzde 300lere varan kar marjlarıyla çalışma lüksüm olurdu. tutturabildiğine artık??

kamu kurum iskontosu (kki) nedir?
sosyal güvenlik kurumunun toplu alıcı olmasından aldığı güçle, ilaç üreticilerine zorunlu tuttuğu, bir ilacın perakende satış fiyatı üzerinden yapılan iskontodur. bizim ülkemizde bu tutarlar, eczaneler üzerinden tahsil edilir.

ancak, son süreçte de olduğu gibi ilaç üreticileri bu iskontoyu aynen yansıtmaları gereken "eczacı alış fiyatına" yansıtmayabilir veya hesapta yansıtmış gibi görünse de, daha iki gün önce uyguladığı %7'lik ticari iskontoları kaldırarak, totalin %1'ini kendi cebinden, kalanını eczacıdan çıkarabilir.

yani, olay 350 kalemle sınırlı değildir. bir hafta içinde, eczanemizde duran malın tamamı değer kaybetmiş, sağlık hizmeti veren ticari birer işletme olan eczanelerin sürdürülebilirliği imkansızlaşmıştır.

sebebi de, yaşadıklarımızın 2011 aralık ayına mahsus vaziyetler olmamasıdır. eczacıların hatası bu duruma en başında müdahale etmeyerek bıçak kemiğe dayanana kadar idare etmeye çalışmaları, kardan zarar ediyoruz mantığıyla sürdürme gayretine girmeleridir. oysa aldığımız duyumlar doğruysa, kki oranları %76 lara ulaşacaktır. ki bu, kapatılan ssk hastanelerinin, ilaç alımlarında aldıkları ihale fiyatlarına tekabül edecektir.

dayanamadığım şey ne biliyor musunuz, ticaretle uğraşmak kişisel bir tercihtir. sermayeni, bilgini koyarsın cebine, girersin bu işe. bakarsanız zaten, türkiyede ücretli çalışan kadar da serbest meslek erbabı vardır.

ama hiç bir meslek grubunun kar oranları devlet tarafından belirlenmez/gasp edilmez. ticarette belirleyici olan hizmet kalitesi, güleryüz, çeşitlilik vs artıların bu durumda hiç bir belirleyiciliği kalmıyor, zira o kenteki tüm hastaların size gelmesi imkansız olduğu gibi yakın zamanda yasalaşacak asm muayene ücreti ve kutu başı 1 tl gibi ekstra ücretlendirmelerden sonra, doktora gitmek de lüks olacak.

devamını okuyayım »