akenatons

  • delikanlı (432)
  • 634
  • 8
  • 2
  • 0
  • dün

iş değiştirince yıllık izin hakkının sıfırlanması

iş hayatında bu kadar saçma ve çalışanın hakkının bu kadar bariz gasp edildiği bir uygulamanın, neden şu zamana kadar kamuoyunda tartışılmadığını anlayamıyorum. belki de ekşi sözlük bu durumun gündeme gelmesinde ön ayak olur. neticede sözlüğün bunu başardığı pekçok olaya şahit olduk.

sorun ettiğim uygulamaya gelince, çalışma hayatında işten çıkarıldığınızda ya da kendiniz istifa ettiğinizde yeni iş yerinizde 1 yıl izin hakkınız olmuyor (istisnai durumları geçiyorum). ayrıca çalışma hayatında ne kadar uzun kalırsanız kalın ya da prim ödeme gün sayınız ne kadar fazla olursa olsun yeni iş yerinizde izin hakkınız tekrar 14 günden başlıyor.

bu durum ciddi anlamda sinir bozucu. 20 yıl çalıştığınız yerden başka bir firmaya geçiyorsunuz ama izin hakkınız yok. sonraki yıl 6 yıldır aynı firmada çalışan başka bir çalışandan 6 gün daha az izin hakkınız oluyor.

oysaki izin haklarının ya herkese eşit kullandırılması ya da çalışma hayatındaki yıpranma süresiyle doğru orantılı olarak arttırılması gerekir diye düşünüyorum.

yasanın mevcut hâli sadece iş verenin lehine bir durum olmakta.

edit: siz de istifa etmeyin, tekkeyi bekleyin, o zaman daha fazla izin hakkınız olur diyen arkadaşlar şunun farkında değiller sanırım. işten atılsanız da, çalıştığınız iş yeri iflas edip kapansa ve iş akdiniz feshedilse de durum aynıdır. hatta daha uç örnekler vereyim. iş vereniniz size mobbing uyguluyor olabilir. ya da kadın çalışansınız ve iş yerindeki bir çalışanın tacizine uğradınız ve istifa ettiniz. sonuç yine aynı, yani yıllık izin haklarınız hooop sıfırlandı.

edit 2 : patron arkadaşlardan bazıları çok içerlemiş başlığa. abuk subuk sallamışlar. "iş değiştirdiğin gibi neden 1 ay izin verecekmişim" minvalinde saldırmışlar. bazı arkadaşlarında belirttiği gibi pekçok ülkede işe girdiğin andan itibaren ay bazında izin hakkı kazanırsın. misal her ay için 16 saat ya da 20 saat gibi. yani "bugün işe girdim, yarın 30 gün tatile gidiyorum" diye birşeyden bahseden yok. bu ülkede kızını hastaneye götürmek için yıllık izin kullanıyor insanlar ya da kadın çalışanlara süt iznini kullandırmayan "kurumsal" firmalar bilirim ben. bu arkadaşlar hangi ülkede yaşıyorlar merak ediyorum.

bir başkası da nasıl olsa izin paranı alıyorsun işten çıkınca diyor. ben diyorum ki 20 sene de çalışsan, başka işe girdiğinde izin hakkın yok, sonraki sene de 14 güne düşüyor iznin. yani alakaya maydanoz cevaplar kusura bakmayın. benim dinlenme hakkım nerde diyorum, sen diyorsun ki çıktığında izin parası...

ayrıca ısrarla birkez daha altını çiziyorum. seni işten çıkardıklarında da aynı durum geçerli ya da çalıştığın firma battığında da. biri de demiş ki senin çalışmaya niyetin yok. ne diyeyim allah sizin gibi düşünen patronların şerrinden korusun bizleri.

edit 3: başlığın dünden beri debe'ye girmesinden tutun da, bana atılan pekçok mesajdan anladığım kadarıyla bu durum her çalışan için ciddi bir problemmiş. tüm yazılanları tek tek okudum. farklı meslek kollarından arkadaşların paylaşımları sayesinde hiç bilmediğim farklı bazı uygulamalar olduğunu da öğrendim. özellikle basın sektöründen bir arkadaşın paylaştıkları keşke hepimiz için geçerli olsa. herkes konunun ne kadar saçma ve adaletsiz olduğundan bahsederken, birkaç patron arkadaşın mailinde (yanımda çalışanlar ...v.s. laflarından belli oluyor) bol küfürlü girizgahlar ve "siz küçükken siyanürlü su mu içtiniz" şeklinde aşağılamalarla betimlenmiş saldırılar mevcut. iki görüşü savunanlardan çoğunluğun yazdıkları ve azınlıktakilerin üslubuna bakınca bile her şey apaçık meydana çıkıyor. bu işin bir standardının olması lazım artık.

şimdi bu dakikadan sonra konuyu medya ya da siyasilerin gündemine nasıl getirebiliriz sorusunu sormak lazım. ben bundan önce kendimce bir takım girişimlerde bulundum ama cevap dahi alamadım. ancak sizlerin de fikir ve girişimleriyle bu adaletsizliğin önüne geçmemiz mümkün olabilir.

devamını okuyayım »