akil kupuru

  • aklıselim (556)
  • 503
  • 10
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

mustafa kemal atatürk

kentucky üniversitesi'nden psikiyatri uzmanı dr. arnold ludwig lider doğasını ve liderlerin özelliklerini incelediği king of the mountain: the nature of political leadership isimli kitabının bir bölümünde paylaştığı araştırmasında 20. yüzyılın 1941 tane liderini incelemiş, çeşitli özelliklere göre (askeri zaferler, daha fazla toprak kazanma, sosyal yapılanma, toplumun doğasını değiştirme, ekonomik başarı, ahlak..gibi) puanlayarak* sıralamış ve en yüksek puanı atatürk almıştır.
6 kategoriye ayırdığı liderler içinde (monarchs, tyrants, visionaries, authoritarians, transitionals, democrats) atatürk'ü vizyoner olarak tanımlamıştır.

ludwig'in oluşturduğu siyasi büyüklük skalasına göre ilk 5 lider aşağıdaki gibi.

1 ataturk (turkey) - 31
2 mao zedong (china) - 30
3 franklin d. roosevelt (us) - 30
4 joseph stalin (soviet union) - 29
5 vladimir lenin (soviet union) - 28

2002 yılında yazarla yapılan röportajda atatürk'le ilgili bölüm şöyle:

lamb: go back to why ataturk on top of all these people.
ludwig: ok. let's look at what ataturk did. and again, mind you, take this in the context of some of the other great leaders that -- some of the immortals i've mentioned. ataturk created -- started turkey. he dismantled the ottoman empire, which was in existence at the time. he not only was the founder of the country, creating a country, but he caused a profound social change in turkey. he introduced democracy into turkey, somewhat a militant type of democracy, but a democracy nonetheless. he separated -- he was one of the -- first time in history to kind of separate church and state. in fact, even though it is predominantly a muslim country, it's one of the few ones where certain types of freedoms are permitted. and in fact, the military is obliged to intervene if there's any threat to the democracy in any way. so at every single level, ataturk had an incredible effect, and his achievements were remarkable.

"lamb: atatürk’e dönelim. neden atatürk listenin zirvesinde yer alıyor?
ludwig: atatürk’ün neler yaptığına bakalım. şunu belirtmek isterim ki bence o’nu diğer üstün liderler -daha önce bahsettiğim ölümsüz liderler- kapsamına alalım. atatürk türkiye’yi kurdu, yarattı. o dönemde var olan osmanlı imparatorluğu’na son verdi. o sadece ülkenin kurucusu, yaratıcısı değil, aynı zamanda türkiye’de çok büyük sosyal değişime neden olmuş bir liderdir. türkiye’yi demokrasi ile tanıştırdı - bir anlamda askeri bir demokrasi, ancak sonuçta demokrasi- tarihte bir ilk; din ve devlet işlerini ayırdı. müslüman bir ülke olmasına rağmen bir takım özgürlüklerin, hakların serbest olduğu birkaç ülkeden biri. aslında, ordu demokrasiyi tehdit edecek bir unsur olursa engellemekle yükümlü. yani her bir evresinde, atatürk’ün inanılmaz bir etkisi var ve başarıları olağanüstü.
"

röportajın tam videosu

edit: political greatness scale'den bahsettiği bölüm röportajın 15:20 dk'sında başlıyor.

devamını okuyayım »