akkrep

  • battal gazi (350)
  • 759
  • 3
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

hyundai accent era

biraz uzun ama aracı satın almaya yardımcı olması açısından bilmem kaç bin kilometre testi yapmış olduğum araçla ilgili tecrübelerimi aktarayım.
test ettiğim (kullandığım) araç vgt diye tabir edilen dizel motorlu olan select gp denilen ekstra güvenlik paketi olan araç. aksesuarlar hususunda diğer donanım seviyelerine bişey diyemeyeceğim.

aracın ilk dikkat ceken özelliği motoru. gayet canlı ve dizel için sessiz sayılabilecek bir motora sahip. kendisi 1500 cc olmasına rağmen piyasadaki (modifiye edilmemiş) herhangi bir 1600 cc benzinli araca yol vermek istemezseniz vermezsiniz, almak isterseniz de alırsınız. yeterki devir ibresine 4250 rpm gibi devirleri gösterebilin ve yol bilgisayarı yakıt değerlerine takılmayın.

ilk kalkışta tabiki devir çevirebilen motorlar daha şanslıdır ama şehir içinde ihtiyacınız olan ara hızlanma işinde aynı gücü daha az devirle sağlayabilen motor daha iyi oluyor.

bu aletin yakıt tüketim değeri; araçta 5 kişi varken 90 km hızla gidildiği takdirde, gerçek tüketim değerine baktığınızda yolun eğimine bağlı olarak 4,2 lt ile 4,5 lt arasında değişiyor. aynı şekilde aracı 120 km’ye sabitlerseniz ayağınızı hiç gazdan çekmemek koşulu ile 6.0 civarında bir değer gösteriyor.
en uygun çözüm peygamber vitesi ile karışık yol gitmek oluyor. yani aracın hızını 100-140 arasında tutup uzun yokuşlarda vitesi boşa sallarsanız hem biraz daha hızlı oluyorsunuz hem de yakıt tüketimi ortalamanız 5.5 litrede kalıyor. (şehirlerarası değerler)
şehiriçinde ise sıkışıklığın durumuna göre değişiyor. benim bulunduğum bölge itibariyle (istanbul anadolu yakası) aracın ortalama şehiriçi yakıt tüketimi ise hemen hemen her zaman 6.2 litre civarında çıkıyor.

gelelim frenlerine. abs ve ebd bulunan araçta 4 adet disk fren mevcut. disklerde ısınma sorunu yaşanmıyor. frenleri yine ortalama seviyede. ani frenlerde ve sert dönüşlerde abs ve ebd’nin işini iyi yaptığını görebiliyorsunuz. yani özetle yarı yolda bırakmayan bir fren sistemi var. fren karakteristiği japon otomobili kıvamında. opel, vw vb alman arabalarının asfalta kedi gibi yapışan fren sistemi izlenimini bırakmıyor.

aracın en büyük sıkıntılarından bir tanesi arka tarafının çok fazla zıplaması. amortisörlerin araçla uyumsuz olması gibi bir imaj bırakıyor. otoban vb hızlı gidilen bir yolda araç kasisten dolayı salınım yaparsa bunu bir süre devam ettiriyor. (körüklü man belediye otobüsü gibi.) arka koltukta oturan ve araba tutan yolcu varsa can sıkıcı oluyor. servislerden alınan bilgi ise opel astrada kullanılan amortisör sisteminin aynısının bu araçta kullanıldığı yönünde. yay ve amortisörler konusunda çok bi uzmanlığım yok ama söyleyebileceğim tek şey yol tutuş olarak ciddi sorun yaşatmasa bile konfor olayında sıkıntı yaşatabiliyor.
yol tutuş hususunda da japon otomobili karakteristiği sergiliyor.

diğer bir sıkıntı ise aracın konsol kısmından gelmeye başlayan tıkırtılar. bir süre sonra aslında zor duyulan ama bozuk yollarda iyice duyulan tıkırtılar gelmeye başlıyor. sanırım servis bu problemin üstesinden gelebiliyormuş.

aletin klima ve kalorifer sistemi çok ciddi derecede iyi. istanbul şartlarında en haşin ve gaddar sıcakta bile aracın içinde üşüyebilirsiniz. aynı şekilde kaloriferi de uzun süre yüksek sıcaklıkta bırakamıyorsunuz.

yol bilgisayarının düğmesi ve sis lambaları direksiyonun solunda çok abuk subuk bir yerde bulunuyor. kullanımı zor.
fakat direksiyondan kumandalı müzik sistemi dandik görünüme rağmen gayet başarılı. orjinal ses sistemi yeterli seviyede güçlü ve temiz ses verebiliyor. kontrolleri kolay yerde.

pedalları gayet yumuşak. soför koltugunun ayarları falan son derece iyi ve kolay yapılabiliyor. direksiyonun yükseklik ayarı çok fazla değişiklik sunmuyor.

aracın hemen hemen her yerinde, kapı ceplerinde, vites arkasında, arka koltuğun ortasında vb bardak çanak bozuk para koyma yeri vb var. aracın küllüğü mobil olduğu için yerinden sökülüp başka uygun bir yere monte edilebiliyor.

iç aydınlatması yine çılgın derecede iyi. harita okuma lambaları sanırım 100 mumluk ampullerden oluşuyor.

iç döşemesi açık renk (krem) olan araçlar, çok prestijli ve ferah bir imaj çiziyor. çok da keyifli oluyor ama çamurlu ayakla halıya basınca kalan iz keyif kaçırıyor.

çift renkli konsolun koyu renk olan kısımları aslında ayrı bi plastik değil, boya. dolayısıyla alkollu ve solventli bir şeyle silerseniz gayet güzel boyası çıkabiliyor.

kendisi ile ilgili en büyük sorunlardan birisi, aslında b2 sınıfında olmasına rağmen, sundukları ve etli görünümü sebebiyle c sınıfı araçlarla karşılaştırılmasıdır.

yerli araç segmentinde şu ana kadar kullandığım en başarılı araçlardan birisidir demekte bir beis görmüyor(d)um. artık görüyorum.

önemli edit, okumadan geçmeyin: (bkz: #14410212)

devamını okuyayım »
16.10.2007 17:15