alabamaclarence

  • 2384
  • 5
  • 2
  • 0
  • dün

sinister

yılda bir bilemedin iki tane eli ayağı düzgün korku filmi çıktığı için gayet iyi sayılabilecek bir korku filmi. hatta benim gibi gece yalnız karanlıkta izlerseniz sıçırtabilecek cinsten. senaryo klişe falan değil. sonunu tahmin ettim diyen sağlam sallıyor. filmi izlemeyi bırakıp 86 tane teori kasarsan illaki bir tanesi tutar ya da teorine benzer. sonra da tahmin etmiştim çok zekiyim dersin. afferim sana. bundan sonrasını spoiler bitene kadar filmi izleyenler okusun ;

--- spoiler ---

sonunu tahmin ettim diyen süper zekalılara soruyorum;

ethan hawke'ı çift kişilikli, baştan sona hayal aleminde ve cinayetleri kendi işlemiş, filme almış sanmadın mı?
ethan hawke'ı geçmişteki kayıp çocuklardan biri sanıp katilin emrine girip cinayetleri devam ettirdiğini sanmadın mı?
cinayetler uzun yıllara yayıldığı için katil 60-70 yaşlarındadır dendiğinde katili şerif sanmadın mı?
taşralı genco polisten kıllanmadın mı?
profesörün dinler tarihi ve ritüeller bilgisinden yola çıkarak ondan şüphelenmedin mi?
ulan yoksa karısı mı kayıp çocuklardan biri ve işin içinde demedin mi?

--- spoiler ---

dünyadaki en göreceli şey nedir deseler korku filmi derim heralde. beğendiğini başkasına beğendiremezsin. çoğu yazar filmi beğenmemiş, daha da çoğu beğenmeyecektir. metafizik ögelerle dolu, paranormal olaylarla bezeli korku filmlerinde mantık hatası aramak çok doğru bir hareket değil. bu film görevini yerine getiriyor, sağlam geriyor. huzursuz etmeyi başarıyor.

filmin esin kaynağı bariz kubrick'in the shining'i ama filmdeki 8 mm ile çekilen cinayet sahnelerinin çekim tekniği ve fondaki huzursuz müzikler bana direkt efsane oyun manhunt 2'yi anımsattı.

çocuk oyuncular kötüydü. daha iyi çocuk oyuncularla çalışabilirlermiş. resmen kameramanın, ışıkçının, catering ekibinin falan çocuklarını oynatmışlar.

ethan hawke'ın film boyunca giydiği ev hırkası çok güzeldi.

devamını okuyayım »