alahan

  • müzmin yedek (51)
  • 664
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

3 eylül 2015 seçim hükümetinin düşmesi

mhp'nin ibretlik halini gözler önüne sermiştir.

mhp 3 aydır hdp ile yanyana gelmeme adına akp ile birlikte chp-hdp muhalif bloğunun da tüm önerilerini reddetmişti. tüm ret cevaplarının arkasında hdp'yle yanyana gelmemek savı vardı.

ama bugün tuttu hdp'yle yanyana gelerek hem de 367 kararını hatırlatacak şekilde pozisyon aldı. ama daha tuhaf olanı, bu konumlanmadan hemen sonra meclis başkanvekilliği marifetiyle ak partinin ihtiyacı olan bağımsız bakanların yemin etmelerini sağlamış olmaları.

hem muhalif bloğu destekleyenleri kendinden uzaklaştırıyor, hem de mevcut hükümet yanlılarını...

geçenlerde oğan verdiği bir röportajda şöyle bir detay vardı: "...beni genel başkan yardımcısı semih yalçın aradı. çok ön plana çıktığımı, akp’nin çok üzerine gittiğimi ve geri çekilmem gerektiği talimatını iletti yukarıdan..."

bu ifade röportajın bütünlüğünde "öne çıktın ikazı" gibi dursa da "aslında "akp'ye bu kadar yüklenme" talimatı aldım demeye de geliyor.

bazen acaba mhp'nin üst yönetimin amacının gerçekten siyaseten muhalet yapmak mı, toplumdaki ideolojik ayrışmanın temsilcisi olmak mı yoksa geleneksel devlet yönetimi hassasiyetleri adına emniyet sübobu olmak mı anlıyamıyorum.

sanki, tüm yelpazedeki seçmene, "sakın bana gelme ben şu an sağa sola koşturan kafası kopuk tavuk gibiyim" görüntüsü vermeye çalışıyor. eğer vermek istedikleri mesaj bu ise gerçekten şahit olduğum son 30 yıllık türk siyaset tarihinde parmak ısıtacak bir performans sergiliyorlar.

devamını okuyayım »
03.09.2015 17:50