albatros

  • mülayim ama sempatik (536)
  • 888
  • 0
  • 0
  • 0
  • 11 ay önce

rapidshare

çok büyük ihtimalle file sharing piyasasından kendi isteği ile elini eteğini çekecek olan ve bunu müşterilerine yavaş yavaş benimsetmekte olan servis. buna ne neden olmuştur bilinmez; belki dosya telif hakları ile ilgili problemler, belki yakın bir zaman sonra açılabilecek ciddi davalardan kaçış, belki bununla ilgili duyum almış olabilirler, belki de paraya doymuş bir firmanın yeniden yapılanma süreci, belki farklı projelere yelken açış, belki belki belki... fakat apaçık meydanda olan bir dizi gerçek var : bundan birkaç ay öncesine kadar bu piyasanın en ciddi ve en kazançlı adresiydiler. hem uygun fiyatları, hem rapid points ve premium points gibi uygulamalar ile üyelerine sundukları avantajlar (öyle ki pek çok kişi sadece bu puanlar sayesinde üyeliklerini bedava devam ettirdi, bununla da kalmayıp ciddi paralar kazananlar da vardı). her file sharing forumunda mutlaka rapidshare linkleri olurdu; üyeler upload yaptıkça puanlar kazandı, potansiyel müşterilerin bir kısmı dosyaları çekerken sisteme üye oldu, üyeler kazandı, rapid kazandı.
derken... ne olduysa, önce puan uygulaması sona erdi, ardından rapid diye sanal bir para birimi sistemi getirildi. üyelere sunulan avantajların hiçbiri kalmadı. daha üç beş ay önceye kadar rapidshare linki kaynayan forumlarda artık bu linkleri bulmak hayal oldu. şu anda ben dahil üyelerin pek çoğu kendilerine verilen rapidlerin bitmesini bekliyor. daha 2 ay önceye kadar 800 küsür rapid'im vardı ve her ay ortalama 100 rapid'in çekildiğini gördüğümde, neyse 8 ay daha bu sistemde kalmaya devam eder sonra çeker giderim, demiştim. fakat biraz önce hesabımı kontrol ettiğimde 140 rapid'imin kaldığını gördüm. ne oldu neden oldu açıkçası umrumda değil. yaklaşık 15 gün sonra rapid üyeliğim tamamen sona eriyor ve çoğu üye gibi ben de tekrar dönmeyi asla düşünmüyorum.
çok kısa bir süre içinde rapidshare'in üye sayısının çok ciddi oranda azalacağı aşikar. bütün bunlardan elbette ki firma da haberdar. her gün rapor alıyorlar, sunucularında barındırdıkları dosya sayısını, üye sayılarındaki değişimi ve rakiplerinin piyasayı ele geçirdiklerini çok net olarak gözlüyorlar ve bununla ilgili yeni bir düzenleme de yapmıyorlar. peki neden? para basan bir firmanın durup dururken böyle bir karar ile kendi ipini çekmesinin nedenini herkes gibi ben de çok merak ediyorum, cevap için umarım fazla bekletmezler.

devamını okuyayım »
23.10.2010 21:59