albus severus

  • 185
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

ateist

"yaratıcı, melek, şeytan, cennet, cehennem" gibi doğaüstü kavramları kabul etmeyen insan.

basit ve genel bir tanım olsa da birçok açıklamayı barındırır bu cümle. bir ateist, yaratıcı kavramının kanıtlanamadığını/kanıtlanamayacağını düşünür ve bu gerekçeyle yaratıcı kavramını yaşamının herhangi bir parçasına sokmaz. durum bu kadar basit ve mantıklıdır aslında.

fikrimce bir ateiste "yaratıcının olmadığına nasıl bu kadar emin olabiliyorsun?" şeklinde bir soru sorulamaz. sanki ateist, yaratıcının olmadığını kanıtlamak zorundaymış gibi. sanki yaratıcının olduğuna dair çok sağlam deliller varmış da ateistler bu delilleri görmezden gelip yaratıcıyı inkar ediyorlarmış gibi.

bu soru değiştirilerek teistlere yöneltilmelidir ve bir teistin vereceği cevap "inanıyorum, öyle hissediyorum" şeklinde olacaktır. yani yaratıcıya dair herhangi bir kanıtın olmadığı, evrende yaşayan tüm canlılar tarafından kabul edilen bir gerçektir (proteinin oluşma ihtimali yaratıcıyı kanıtlar, evrendeki düzen yaratıcıyı kanıtlar tarzı cümleler geçerli değil ne yazık ki). e bu durumda bir ateiste "neden inanmıyorsun? nasıl bu kadar eminsin?" sorusu yöneltilemez. zira ateist "kanıt yok, inanmam için de bir sebep yok" şeklinde çok mantıklı bir cevap verebilir.

kutsal demlik ve uçan spagetti canavarı bilinen ve etkili örneklerdir. bu örneklerin çoğaltılması da mümkün. şöyle ki, "merkür x adlı süper güçlü varlık tarafından, venüs y adlı süper güçlü varlık tarafından, dünya z, mars t (...) tarafından yaratılmıştır" önermesi 13,7 milyar yıllık evrende bulunmuş ve bulunacak olan hiçbir varlık tarafından yanlışlanamaz. yüreği yeten varsa az önceki cümlede saydığım görülmez ve süper güçlü varlıkların olmadığını kanıtlar.

kanıtlayamadınız değil mi? e peki kanıtlayamadığınız halde neden bu 8 süper güçlü varlığa inanmıyorsunuz? işte sizin bu soruya vereceğiniz cevap, bir ateistin "neden yaratıcıya inanmıyorsun? nasıl bu kadar eminsin?" sorusuna vereceği cevapla aynıdır. nasıl ki siz bu 8 varlığı önemsemeyip aklınızda bu 8 varlığa yer ayırmıyorsanız ateistler de teizmdeki yaratıcı kavramına zihinlerinde yer vermiyor. çünkü bunun için ortada herhangi bir sebep yok. inancı için gerekçeler sunan teistlerin söyledikleri, mantıklı ateistler için geçerli değil maalesef. anlayamıyorsunuz; ama uçan spagetti canavarıyla tanrı arasında hiçbir fark yok. kutsal kitapları dikkate bile almıyorum zaten. teizme referans gösterilen herhangi bir kaynağın saçma olduğu görüşündeyim.

ateist, ortaya atılan asılsız bir iddiayı gündemine almayan insandır.
sonuç olarak bir ateistin "yaratıcının olmadığına %100 eminim" demesine gerek yok. çünkü yaratıcının varlığını kanıtlayan bir şey yok ki. bu kadar mı zor bunu anlamak? bir teist nasıl ki "russell'ın çaydanlığının olmadığına %100 eminim" diyemiyorsa aynı mantıktaki cümleyi bir ateistin kurması da mümkün değil. mümkün değil derken gerek yok, mecburiyet yok demek istiyorum. bu sebepledir ki ateist, yaratıcı kavramını hayatına sokmadan, bilinmeyenleri akıl ve mantık sınırları içinde çözmeye çalışarak, bir şeylerin olmadığını kanıtlamaya çalışmadan yaşamaya devam eder.

devamını okuyayım »