alexander delarge

  • anadolu çocuğu (301)
  • 637
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

seyit ışık

istanbul erkek lisesi'nin soruşturma sonucu haksız yere sürülmüş tarih öğretmeni. türkiye'de kalmış az sayıdaki kaliteli insanlardan birisidir. kendisi neredeyse 15 yılı aşkın süredir okulumuzda öğretmenlik, hatta bazen babalık yapardı bize.

öğretmenler gününde okulun girişindeki merdivenlerde tüm öğrenciler merdivenlerin sağına soluna doluşup karşılamıştı seyit hocamızı. merdivenlerden çıktı seyit hoca, seyit hoca babam olsana bağırışları arasında. geçti karşımıza konuşmaya başladı, gözleri doldu konuşurken, bizim de dolmuştu zaten. bu haksızlığa, adaletsizliğe karşı gücümüzün yetip de yapabileceğimiz bir şey yoktu çünkü. orada konuşurken bile tek bir kişiyi incitecek bir kelime çıkmadı ağzından.

şikayet eden öğrenciler -nelerine güvenip şikayet ettiklerini de belli; babaları şu an iktidarda bulunan partiye mensup insanlar- okulda ellerini kollarını sallayıp geziyor. nefret etmek lazım belki de, ama bu insanlar nefretimizi bile hak etmiyor. elimizden bir şey gelmiyor, en çok rahatsız eden de bu. şu linkten bir kampanya başlatıldı, ne kadar işe yarar bilinmez ben bir umut imzaladım bunu. ama her sesini çıkaranın, her doğruyu söyleyenin (bkz: can dündar) başı böyle ezilecekse, isterse tüm kamuoyu bir olsun bir şey değişmeyecek gibi. sadece bu olaydan bahsetmiyorum, genel olarak türkiye değişmeyecek gibi. türkiye'deki bütün iyi liseleri yavaş yavaş ele geçirmeye başladılar "proje okulu" diye diye. (istanbul erkek lisesi, cağaloğlu anadolu lisesi, kabataş erkek lisesi) hala umut var mı bilmiyorum ama elimizden geleni yapmak lazım.

(bkz: akp döneminde gerçekleşmiştir)

devamını okuyayım »
13.12.2015 15:05