alezengi

  • 374
  • 135
  • 47
  • 0
  • dün

her şeyin boş ve anlamsız olması

insanlık hakkındaki en iyi tahminlerimiz 12.000 yıl öncesine dayanıyor ne yazık ki. yine tahminen şimdiye dek 100 milyara yakın insanın yaşadığı düşünülüyor.

binlerce yıldır bir sürü zengin insan, yakışıklı insan, güzel insan, çirkin insan, fakir insan, lider, diktatör, aşık, peygamber, halife, padişah, doktor, çiftçi, milyarder, dilenci........ öldü gitti. milyarlarcasından haberimiz olmadı. 200'den fazla firavun toprak oldu gitti. binlerce kahraman, yiğit savaşçı öldü. hiçbirinden eser kalmadı.

hiç kimsenin bilmediği milyarlarca iyilik yapıldı. bilinenler de unutuldu. her şey tarih oldu. ama hiçbir şey yaşandığı gibi yazılmadı. 2016 darbe girişimi bile 100 yıl sonra bugün düşündüğümüz gibi değil yazıldığı gibi bilinecek. 2013 gezi olayları tarih kitaplarına isyan olarak geçti oysa gezi'ye katılanlar buna şiddetle karşı çıkıyor. unutuldu, unutuluyor, unutulacak.

yaşamın hiçbir anlamı yok. en kalıcı olanlarımız bu dünyada iz bırakıyor sadece. tolstoylar, dostoyevskiler, hayyamlar bile dünya bittiği an bitecek. kimse bilmeyecek rodion romanovich raskolnikov'un sancısını, kimse bilmeyecek aslında anna karenina'nın çok kötü bir anne olduğunu ya da baki'nin ömrü boyunca şeyhülislam olmak isteyip 3 kez rumeli kazaskeri olduğu halde bir üst makam olan şeyhülislamlığa yükselemediğini. kimse bilmeyecek messi'yi ya da muhammed ali'yi. dünya yok olacak ve kimse bilmeyecek stephen hawking'in evreni keşfetmek için iki büklüm yıllarca ter döktüğünü, kimse bilmeyecek fethi sekin'in hain bir kurşunla öldürüldüğünü...

kimse bilmeyecek diktatör denilen malum şahsın kirli oyunlarını ya da mazbatası verilmeyen imamoğlu'nu. 1.dünya savaşını, 2.dünya savaşını.. ya da gecenin geç saatlerine kadar atanma umuduyla kpss çalışan birinin hayallerini, üniversiteye hazırlanan genç kızın heyecanını. bir annenin yemekten sonra ev ahalisi yemeği beğenmedi diye üzülmesini. ilk maaşını çeken birinin yaşadığı heyecanı ya da ilk kez sex yapan bir kızın utangaçlığını. ya da benim bu anlamsızlığa karşı sinirli, kırgın ve sitem dolu çaresiz satırlarımı.

çünkü hiçbirimiz bilmiyoruz 40.000 yıl önce bir gecenin karanlığında ateşin etrafında mağarada neler konuşulduğunu, 20.000 yıl önce bir adamın bir hayvan tarafından nasıl öldürüldüğünü. bilmiyoruz kaç kişinin tecavüze uğradığını ya da açlıktan öldüğünü.

yüzbinlerce tecavüz vakası, öldürülenler, savaşlar, katliamlar, depremler. bir gün gezegenimiz duracak, sönecek, patlayacak bir şekilde yok olacak. işte o gün hiçbir şey yaşanmamış gibi olacak. hiç kimse evrenin bu uçsuz bucaksız köşesinde neler yaşandığını asla bilmeyecek. hiç kimsenin bizden haberi olmayacak. hayallerimiz, umutlarımız, mutluluklarımız bir hiç olacak. hiç.

devamını okuyayım »