alinowski

  • 172
  • 14
  • 1
  • 0
  • dün

türk telekom

efendim ilk değil, son değil, bu kurumun rezaletleri bitmiyor.

okuyamayacaklar için özet: telefon hattını taşıyanlara hattın yanında bedava vermeyi taahhüt ettikleri hizmetin 2 aylık gecikmeli faturası geldi.

2016 yılında hattımı 2 yıllık taahhütle tivibu hizmeti ücretsiz olan bir tarifeye geçiş yaparak türk telekoma taşıdım. 2 yıllık taahhüt süresi dolmadan bir ay önce beni arayıp "taahhütünüz bitiyor. isterseniz şu kadar farkla bir sene daha uzatalım." dediler.

ben kendilerine güvenmediğim için ısrarla tivibunun ücretsiz olup olmayacağını sordum. kendileri de ısrarla ücretsiz bir şekilde faydalanmaya devam edeceğimi söylediler. ben de bu durumda kabul ettiğimi belirtip taahhütümü uzatmalarına onay verdim. her ay faturalarımı (konu dışı: internet ve başka bir hat) düzenli olarak ödedim.

-2 ay sonra-

dün telefonuma ödenmemiş bir faturamın (64 lira tutarında) olduğunu ve 10 gün içerisinde ödemezsem tivibunun kesileceğini ve 30 lira da ekstradan ödeyeceğimi belirten bir mesaj geldi. ben de bütün faturalarımı ödediğim için önemsemedim başta. sonra bugün tekrar aklıma gelince arayıp sorayım dedim ama bir de ne duyayım: meğer bunlar benim sadece telefon hattımın taahhütünü uzatmış, artık tivibu ücretsiz bir şekilde verilmiyormuş ve onun faturası gelmiş.

tarifemin adı aynı kaldığı için (tivibulu cep tarifesi) ve müşteri temsilcisi tivibuyu da uzatılan taahhütüm boyunca ücretsiz kullanacağımı söylediği için böyle bir şey hiç aklıma gelmedi. kendimi kullanılmış ve dolandırılmış hissediyorum.

not: telefon görüşmesinin incelenmesi için kayıt açtılar. tivibu şu an taahhütsüz olduğu için iptal edebilirim. ancak bu faturayı ödemeyeceğim.

(bkz: 04.02.2019 türk telekom rezaleti)

devamını okuyayım »
04.02.2019 22:16