allaccess

  • hırçın golcü (259)
  • 969
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

ntvspor örneğinde tüm basına açık mektup

www.ntvspor.net'te bir haber var. haberin başlığı şöyle:

karakaş: herhangi transfer girişimimiz olmadı.

sadece bu başlığı okuyan ve biraz olsun fenerbahçe'yi takip eden bir okur, fenerbahçe basketbol takımının transfer yapmayacağını anlar. ben de başlığı okuyarak bunu anladım zaten. fenerbahçeyi takip etmeyen birinin sadece bu başlığa bakarak, haberin içeriği hakkında fikir yürütemeyeceğini düşünüyorum. böyle birisi ne yapacak? haberin devamını okuyacak haliyle. benim kaşıntılarım da işte burada başlıyor.

başlığın devamında haberin özeti var. orada da;

"medyada yer alan transfer haberlerinin gerçeği yansıtmadığını ve herhangi bir transfer girişiminde bulunmadıklarını" yazmışlar. başlıktan sonra 2. kez bu konuya vurgu yapılıyor.

özet de bittikten sonra asıl haberin kendisine geliniyor. daha ilk paragrafın ilk cümlesi şöyle:

fenerbahçe ülker şube direktörü nedim karakaş, son günlerde medyada yer alan transfer haberleri üzerine, ''herhangi bir transfer girişimimiz yok'' açıklamasını yaptı. etti mi size 3.

2. paragrafa geçiyorum. ilk cümleyi aynen kopyalıyorum:

basketbol federasyonu'nun internet sitesine konuşan karakaş, çıkan haberlerin asılsız olduğunu ifade ederek, transfer konusunda herhangi bir çalışmaları olmadığını dile getirdi. 4 oldu.

3. paragrafta bu konudan bahsetmemişler. hemen 4. paragrafa geçiyorum. bakalım ne yazmışlar:

biz kadromuzdaki oyuncuların hepsine inanıp, güveniyoruz. dün ve bugün birçok gazete ve internette dolaşan transfer haberlerinin tamamı asılsızdır. yeni transferlerle ilgili hiçbir girişimimiz olmamıştır. oyuncularımıza güveniyoruz.

gördüğünüz gibi bir durumdan, haber başlığı da dahil olmak üzere 5 kere bahsedilmiş. bu metinlerini yazanlara soruyorum. acaba bir haberin sunum şekli bu mudur? bir haberi, okura 5 seferde aktarmanız okurun anlayışsız olmasından mıdır? yoksa sizin anlatım kabiliyetinizin zayıf olmasından mıdır?

devamını okuyayım »
16.11.2011 15:34