allahinsalaa

  • tadına doyum olmaz (755)
  • 720
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

vertigo

yaklaşık 1 yılımı rezil rüsva etmiş, beni doktor doktor dolaştırmış, mal gibi bir insan olmama sebep olmuş rahatsızlık.

şöyle ki: bir kaç sene önce işe gitmek üzere hazırlanırken başıma aniden dayanılmaz bir ağrı girdi ve hemen akabinde mide bulantısı ve inanılmaz bir baş dönmesi başladı. majezik, apranax, hiçbir şey fayda etmedi ağrıya. resmen kafamı duvarlara vuruyordum. 1 günün sonunda şikayetlerimin hiçbiri geçmemişti. ertesi gün hastaneye gittim, nörolojiye. mr çekildi, kan tahlilleri yapıldı, vs. ve sonuç olarak bunun bir migren atağı olduğuna kanaat getirildi. oysa ki o güne kadar migrenim yoktu benim. neyse, sonuç olarak o hastanedeki nörolog bana migrenin iyileşmeyeceğini ancak kontrol altına alınabileceğini, yediğime içtiğime dikkat etmemi söyledi ve baş dönmemi de orta kulakla ilgili bir probleme bağlayarak onunla alakalı ilaç tedavisine başladı. her ay düzenli olarak kontrole gittim, ilaçlar yenilendi falan ama benim baş dönmem zerre iyileşmedi, aksine neredeyse haftada 1 gün işe gidemez oldum.

sonra duydum ki akdeniz üniversitesi tıp fakültesi hastanesi'nde vertigo polikliniği varmış. prof. dr. esor balkan'dan randevu aldım. muayeneye gittiğimde zaten elimde bütün test sonuçları mevcuttu ve hepsi normal görünüyordu. doktor beni yaklaşık yarım saat envai çeşit hareketler yaptırarak muayene etti. kulağıma, gözlerime, reflekslerime, hatta yürümeme bile bakıldı, gerçekten bir dengesizlik ve sola çekme olduğu tespit edildi ve sonuçta vertigonun kesinlikle orta kulaktan değil migrenden kaynaklı olduğu ortaya çıktı ve bununla birlikte yaklaşık 6 ay boyunca yanlış ve gereksiz ilaçlar kullandığım belli olmuş oldu. üniversitedeki doktor ilaçlarımı yeniden düzenleyerek, ve yine ayda 1 kontrole gitmemi söyleyerek gönderdi beni. aldığım ilaç bu defa gerçekten işe yaradı ve hemen olmasa da zamanla baş dönmelerim azaldı ve ortadan kalktı. sonucunda ilaç kortizonlu olduğu için bana 6 ayda 8 kilo aldırmış oldu ama bitmek bilmeyen baş dönmelerinden kurtulmuş oldum.

yani, her baş dönmesi vertigo değildir. her orta kulak iltihabı da baş dönmesine yol açmaz. önemli olan, böyle bir şikayetiniz olduğu zaman işinin ehli olan insanlara danışıp zaman kaybetmeden, hayatınız zehir olmadan uygun ve doğru tedaviye başlamanız.
arada hala başım dönüyor ama süründürmüyor allahtan.

devamını okuyayım »
27.10.2011 00:29