allgirlsarebeatiful

  • müzmin yedek (50)
  • 556
  • 92
  • 19
  • 2
  • bugün

ios pişmanlıktır

eğer mac kullanmıyorsanız kısmen doğru olabilecek önerme.
yaklaşık 10 yıldır apple ürünlerini kullanıyorum. bu süre içinde 4-5 sene kadar da android kullandım. üstüne de bilgisayar mühendisliği okuyarak için tamamen içine girdim. birçoğunuzdan daha objektif bakıp yorum yapacağım.

ios hayatımızı kolaylaştırır çünkü;

*her şey kullanıcıya yöneliktir. parayı ver otur yerine şeklinde işler. ayarlar menüsü bile sadedir. hiçbir şeyle uğraşmaz, ayar bozduğunuzda elinizde kalmaz cihaz.

*diğer apple ürünleri ile etkileşimi o kadar kolaydır ki ağzınız açık kalır. mac’ten gelen aramaları açma, sms atma, facetime konuşması yapma, iphone/ipad’den aldığım notun anında mac’e gelmesi (tam tersi de mümkün), hatta ve hatta iphone’da kopyaladığınız bir metni mac’te yapıştırabilme (yuh) gibi gibi birçok hayat kolaylaştıran eklenti mevcut. hepsini android-windows ile 3. parti yazılımlar ile de 10 takla atarak yapabilirsiniz, fakat tüm bilgileriniz dünyayla açık olacak, stabil olmayacak vs vs.

*airdrop çok tatlı bir şey. klasik bluetooth’tan daha işlevsel.

*appstore’a bir uygulama yüklemek için onlarca güvenlik önleminden geçiyorsunuz. dolayısıyla iphone’a uygulama marketinden yüklediğiniz bir şey yüzünden virüs bulaşma ihtimali 0, internetten bulaşma ihtimali de yok denecek kadar azdır. (çünkü kapalı işletim sistemi)

*eğer telefonunuz çalınır ve şifresi de varsa çalan kişi kesinlikle açamıyor telefonu. istediği kadar reset atsın ve bilgisayar yardımıyla girişimde bulunsun. faturasıyla birlikte apple store’a gidip açtırması gerekli.

*garanti konusunda apple kesinlikle üzmüyor. uzun uzun yazmayacağım. tek diyeceğim şey garantisi 2 sene önce bitmiş telefonum için apple desteğe ulaşıp 1.5 saat destekle uğraş vererek sonuca ulaştık.

*iphone’larda parmak izi okuyucuları telefona özel oluyor. yani sizin orta tuş bozuldu diyelim. herhangi bir orijinal, çıkma vs parmak izi sensörü bulsanız dahi takınca çalışmayacaktır. bu güvenlik için muazzam, ama yedek parça için çok kötü. düşünün arabanızın kaportası kazada parçalanıyor ve artık öyle sürmeye mahkumsunuz.

*çıkan iphone modellerinin işlemcisi anakartı belli ve aynı olduğu için yaptığınız uygulamalar stabil şekilde çalışıyor. xcode ile kodlama yaparken bile hangi iphone modeli üzerinde uygulamanın nasıl gözüktüğünü/çalıştığını görebiliyorsunuz. fakat binlerce android modeli var. uygulamanız hangi telefonda nasıl gözükecek, onu androidin otomatik ayarlamasına bırakmak zorunda kalırsınız.
sonra bir bakarsınız aldığınız iphone özentisi çentiği olan telefonunuz uygulamayı açığında yukarıdaki çentik kısmını ayarlamayı unutmuş, bazı kısımlar çentik altında kalmış saçma sapan bir hal almıştır.

ios pişmanlıktır çünkü;

*video, resim, fotoğraf atmak tam anlamıyla işkence. (eğer windows kullanıyorsanız)

*müzik atmak için telefonu itunes’a bağlayıp orada bir dizi açıp onu senkronize edip öyle atabiliyorsunuz. bu kadar uğraşa gerek var mı gerçekten ya? bilgisayrdan zil sesi atıp değiştirmek için bile aynı saçma işlemlerden geçmek gerekiyor.

*ios kullanmayan arkadaşlarınızla bir şey paylaşamıyorsunuz. günün sonunda virüs bulaşmaması için iyi bir şey ama, lazım oldu mu tam oluyor.

*soğukta kapanıyor diyorlar ama -15 derece yerde okuyorum başıma hiç gelmedi.

*az önce bahsettiğim yedek parça olayı. apple kesinlikle yan sanayi parçaların takılmasını engellemiş. her parmak izi sensörünün her telefona ayrı seri kodu ile yapılıp işlendiğini gördüğümde çok şaşırdım.

*fiyat. fiyat. fiyat. evet rahat, evet hayatınızı kolaylaştırıyor ama tüm bunlar için 7300tl (ip11 baz alınmıştır) vermeyi hak etmiyor. üstelik üstüne basa basa söylediğim gibi ios tek başına bir işe yaramıyor. mac de gerekiyor tam hakkını verebilmek için. ee en ucuz mac de şu an 8500tl. diyecek bir şey bulamıyorum.

özetle;
tamam yavaşlamıyor, etmiyor ama günümüz fiyatlarını da hak etmiyor. 5 sene önce 2300 liraya aldım iphone6’yı hala çatır çatır sorunsuz kullanıyorum. maşallah diyelim de, 2300 liraya değerdi ama 7300 değmez işte. paran vardır, gerçekten sorunsuz kullanacağın telefon arıyorsundur, kesinlikle iphone alıp geç. tüm uygulamalar sana stabil, uygun yapılmış. kafan rahat olur.
ama asgari ücretiyle 36 ay taksitle alıp, sadece whatsapp’a girip “abi kafam rahatça kullanıyorum yaaa” diyen insan bana samimi gelmiyor.

devamını okuyayım »