alors

  • azimli
  • kofti anarşist (174)
  • 1311
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

abdüllatif şener

akp'den oy alamaz diye karşı çıkılıyor. mesele öncelikli olarak o değil. ilkin, çok zor bir iş olan chp, iyi, hdp, sp ve diğer küçük sağ-sol partilerin hepsinin ya da en azından mümkün olduğunca fazlasının ok'ini alabilmek gerek. küçük sağ-sol partilerin bile önemi büyük çünkü referandumdan belli ki sonuçlar kim kazanırsa kazansın yakın çıkacak.

peki akp'den oy alabilir mi? buna saadet partisi üzerinden cevap verilebilir. bir kısmı akp'ye oy atan saadet seçmeni (son seçimde 0,7 alsalar da öncekilerde %2-3 alabiliyorlardı) en azından kendi tabanından gelen, görüşleri evrilse de bir yakınlık kurabileceği adaya oy verir. bunlar zaten kimi -kendilerine göre- alternatifsizlikten, kimi kendi partilerinin barajı aşamayacağını düşündüğünden, kimi koalisyon korkusundan akp'ye oy atan adamlar. bazı seçimlerde akp'ye de atmayıp sandığa gitmedikleri ya da kendi partilerine attıkları ortada. yani devamlı fanatik akp seçmeni değiller.

saadet partisi'ni de oy oranına bakıp küçümsemeyin. saadetin, anadolu'daki pek çok yerde, teşkilatlanması orta-büyük kentlerle ve alevi yoğunluklu yerleşim yerleriyle sınırlı chp'den inanın daha güçlü teşkilatı vardır. chp'nin iyi'nin anadolu'da sadece kitle iletişim araçlarıyla ulaşabileceği -o da sıkıntılı- alanlara saadet bizzat sokaktan ulaşabilir. bunu çomarland (akp'nin %65'ten fazla oy aldığı yerler diyelim) olarak adlandırdığınız ve kıyılardan ve doğunun kürt yoğunluklu yerleşim merkezlerinden uzak yerlere yapacağınız bir anadolu gezisiyle bizzat gözlemleyebilirsiniz.

abdüllatif şener'in akp'den oy alma imkanı bahsedilen diğer adayların -gül hariç , o zaten her türlü sıkıntılı- hepsinden fazla. bu şener akp'yi böler, çökertir, %30 oy koparır anlamına gelmemeli. siz kimi gösterirseniz gösterin akp'li seçmenin oy oranını %44-47 arası varsayarsak %2-3'ünü sandığa götürmeyecek kadar ikilemde bırakır ve çok çok az bir kısmının da oyunu alırsanız bu iş biter zaten.

devamını okuyayım »
27.04.2018 12:12