altay

  • 3292
  • 9
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

hz. hatice

ailesi kureyş kabilesinin ileri gelenlerindendir. babasının adı huveylid, annesinin adı ise fatima'dır. islam peygamberinin işverenidir. evlenme teklifini yapan hz hatice'dir, düğün elbet hz hatice'nin evinde yapılır, nikah sonrası ise hz hatice'nin evine yerleşirler. hz muhammed hakikaten iç güveyisinden hallicedir artık. fakirlik bitmiş, hep hayal ettiği refaha ve zenginliğe kavuşmuştur. duha suresi 8. ayette de bu gerçeğe gönderme yapılır zaten: "seni fakir bulup zengin etmedi mi?"

"bir kadın dört şeyi için seçilir: malı, güzelliği, soyu ve dindarlığı; siz kadının dindar olanını tercih ediniz" hadisini kabul eden dincilerimiz nedense peygamberin hz hatice ile malı için evlendiğini, zenginliğine tamah ettiğini bir türlü kabul etmezler. hz hatice soylu bir ailenin de kızıdır, ki çok da zengindir. tercih sebebi de elbet bellidir.

hz hatice, hz muhammed'in ilk hanımı olmasına rağmen, hz muhammed; hz hatice'nin dördüncü eşidir. hz hatice, ilk evliliğini ebu hale adlı biriyle yapmıştır, bu evlilikten hind isimli oğulları olmuştur. ebu hale'nin ölümünden sonra atik ibni abid ile evlenmiştir, bu evlilikten hind isimli kızları doğmuştur. ikinci kocasının ölümünden sonra bu defa amcasının oğlu sayfi ibn umeyye ile nikahlanmıştır, bu beraberlikten muhammed isminde bir çocuk dünyaya gelmiştir. üçüncü kocasının ölümü üzerine hz muhammed ile evlenene kadar dul olarak yaşamıştır. önceki kocalarından kendisine çok büyük bir servet kaldığı bilinir.

ileride peygamberliğini açıklayacak olan işçisi hz muhammed ile yaptığı bu dördüncü evlilikten ikisi erkek, dört kız, toplam 6 çocukları olur. erkek çocukları kasım ve abdullah küçük yaşlarda ölürler. kızlarının adları, zeynep, ümmü gülsüm, rukiye ve fatima'dır.

hz muhammed, kadınların aleyhindeki tüm kuralları, otoriter olan ilk eşi hz hatice'nin ölümünden sonra ortaya çıkarabilmiştir. hz hatice, büyük kızları zeynep'i, kızkardeşinin oğlu olan "ebul as" adlı bir müşrik ile evlendirmeye kalktığında hz muhammed'in gıkı çıkmamıştır. (kendi öz kızının bir müşrik ile evlenmesine göz yuman biri olduğunu günümüzdeki müslümanlara asla kabul ettiremezsiniz, kesinlikle!)

hz hatice ile evli olduğu yıllarda etrafta sahip çıkılması gereken (!) binlerce kadın olmasına rağmen başka bir kadınla evlenememiştir. hep içine atmış, sabretmiş, beklemiş, beklemiş ve kadın gelişim uzmanlığı tezini hz ayşe üzerinde yaparak muradına ermiştir. gelini hz zeynep ile evlenerek de doktorasını tamamlamıştır.

hz hatice'nin ticaret ile meşgul zengin bir iş kadını olarak toplum içindeki güçlü sosyal konumundan yola çıkarak, islam öncesi cahiliye devrinde kadının durumunun öyle sanıldığı gibi kötü olmadığını, diri diri toprağa gömülme vb. gibi anlatımların yaygın olmadığını, o dönem kadınlarının perişan bir halinin bulunmadığını söyleyebiliriz. islamiyet öncesi dönemde, sanıldığının aksine kadın bilakis ticaret yapabiliyor, idareci olabiliyor ve toplumu içinde saygınlık kazanabiliyordu. hz hatice, bu tür varlıklı ve güçlü işkadını modeline güzel bir örnektir.

devamını okuyayım »
29.01.2008 23:39