amarie

  • şamda kayısı (715)
  • 632
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

captain america the winter soldier

cidden başarılı bir film bu başarılı olmasının bir nedeni belki tamamen captain america filmi olamaması belki de her şeden çok shield filmi bu film.

bir diğer nedeni de her şeyi yapmaya çalışmaktansa ( pek komedi öğesi yok misal filmde nadir anlar dışında) politik aksiyon ile yetinmeyi seçmesi filmin. ilginç twistler sunsa da (gerçekten beklenmedik buldum ben bazı şeyleri) inanılmaz orjinal veya karmaşık bir film olmaya çalışmıyor winter soldier tansiyonu yüksek hızlı bir film bu olmaya çalıştığı bu ve bunda gayet başarılı.

--- spoiler ---

adının captain america olması kimseyi yanıltmamalı, cap önemli bir yerde olsa da filmin odağı captain america değil aslında. bu bir sorun da görülmemeli sonuçta cap 21. yüzyıla bağlı bir karakter değil, sahip olduğu tek bağ devam ettirdiği görev bilinci ki shield de böylece filme bir odak sunuyor. ayrıca kaç filmdir gördüğümüz ama yeterince tanıyamadığımız nick fury ve natasha romanov'u da biraz daha tanımamıza olanak sağlıyor.

yine de yanlış anlaşılmasın ben yine de captain america olmadan tamamen aynı film yapılabileceğini düşünmüyorum, odak shield olsun olmasın.

shield filme günümüzdeki gündemle alakalı (ve çok aslında bariz) sorular sormayı sağlıyor.

önemli olan kişisel bağımsızlık mı yoksa güvenlik mi?

securty vs freedom bize yabancı bir soru değil ama açıkçası captain america ile alakası da yok direk.

cap burda bize sağladığı şey sorulan soru değil bu sorunun karışık ve problemli olduğunu unutturup kesin bir cevap bulabileceğimiz düşüncesi. cap sonuçta duraksamıyor cevap verirken "özgürlük" diyip yolunda devam ediyor. diğer karakterleri de bocalamaktan kurtarıyor bir yerde kesin bir cevap olduğunu düşündürüyor herkese ki duraksamak ve bocalamak yerine olanlara gerekli cevabı verebilsinler.

biz de hep beraber o özgürlüğün kaybettirdiklerinden endişelenmeden cap'in kararını destekleyebiliyoruz. shield'ın kaynaklarındaki her bilginin açığa çıkmasını yaratacağı kaosu ve problemleri hayal etmiyoruz. hellicrarier planları vardır orda mesela tony stark'ın geliştirdiği ve gayet bilinçli olarak kendine ve sayılı kişilere sakladığı teknolojiler kim bilir kimin eline geçecek. film sırasında cap sağolsun hiç birini sorgulamak durumunda kalmıyoruz. genel karakteri sevin sevmeyin bu filmdeki captain america takip etmesi çok kolay bir karakter. post modern dünyanın onun farkında olduğundan çok daha karışık, bulanık ve çözümsüz olduğundan haberdar olduğumuzda bile. (belki özellikle bu yüzden bize her şeyin doğru bir cevabı olduğunu düşündürttüğü için)

filmin detaylarına girmeyeceğim zaten bir sürü entry tartışmış çoğu (sana bakıyorum bruce parkus) bahsedeceğim şeyleri gayet başarıyla anlatmış durumda. katıldığım bir nokta adının winter soldier olmasına rağmen bucky yi çok görememiş olmamız ama anlaşılıyor ki captain america 3 cap ve falcon bucky arayışı olacak ki o zaman sebastian stan'e doyarız diye umuyorum. bir de cap bucky muhabbetini uzatmak filmin gayet başarılı temposunu düşürebilirdi.

--- spoiler ---

açıkçası artık black widow filminin zamanı geldi de geçiyor diye düşünüyorum ben. karakterin potansiyelini gördk bu filmde. bir de captain marvel olsa hayır demem tabi ama o tamamen ayrı.

devamını okuyayım »