amaru71

  • hippi (423)
  • 995
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

inci sözlük

yine çok tepki çeken oluşum.

cehavir alış veriş merkezi'ni "sikertme" olayında da aynı şeyleri düşünüyordum, ilk defa yazarlarından biriyle -tamamen tesadüf eseri- tanışıp sohbet ettiğimde de, açtıkları "sikip sokmalı" bol küfürlü başlıkların sıklığını fark ettiğimde de.. hala da haklarında hiç olumlu şeyler düşünmüyorum. hayatını kaybeden bir insan hakkında açılan iğrenç başlıkların ve yazılan o utanç verici entry'lerin tüm inci sözlük yazarları tarafından sırayla yazılmadığını ve malesef genelleme yaptığımı biliyorum. zaten bu başlıkta da "birkaç ergen liselinin yaptığı bütün inci'ye mal edilemez" diyen bir sürü entry var. hatta tanıştığım o inci sözlük yazarı da buna benzer bir şeyden şikayetçiydi: "ben katıldığımda ortam daha güzeldi. inci popülerleşince bir sürü salak, ergen doluştu" demişti.

ben de bazen inci'den gelen link'lere gülüyorum, swf'lerini izliyorum, yeri geldiğinde "haklısın, haklı" diye orhan gencebay söylemeye başlıyorum, arkadaş arasında "zaaaa" diyorum, vs.
yani ben de biliyorum inci sözlük'ün komik olabildiğini. ordaki insanların o oluşum sayesinde eğlenebildiğinden haberdarım. azımsanmayacak bir kısmının rol yaptığını, inci'de farklı bir jargon ve tarz kullandığını biliyorum.

işte tüm bunların farkında olmama rağmen yaptıklarından çok rahatsız oluyorum. çünkü o rol yapan azımsanmayacak kısmın karşısında, çok daha büyük bir kısmın kendini gerçekten çok fazla kaptırmış olduğunu, ya da daha da kötü bir ihtimalle gerçekten öyle olduğunu düşünüyorum. daha yeni hayatını kaybetmiş insanların ardından söylenenler, cevahir'de çalışan ve patronunun zoruyla giydiği bir kıyafet yüzünden incicilerin tacizine uğrayan suçsuz kızlar, neredeyse her entry'de yer alan abartılı küfürler, @2'nin @1'e en ağır lafı söylemesini teşvik eden ortamı, tanıştığım o inci sözlük yazarının "yaa inci süper. geçen ekşici piçlerin zirvesini bastık 'inci siker' dedik. çok iyiydi. sonra bizim zirvede bi karı vardı. hiç tanımıyordum ama yiyiştik. baya kaşar bir karıymış. sonradan öğrendim. hehe süper. ekşi sözlük'ün entel ortamı baydı amına koyım." demesi.. hepsi beni bu oluşumdan itiyor.

bugün eleştirilen şeylerin büyük kısmını incicilerin kendilerinin de beğenmediği "lisesi ergenler" yapıyorsa, bunun da belirli başlı sebepleri var. inci sözlük'teki ortamın, o insanları bunu yapmaya teşvik etmesi gibi. saçmalayan "liseli ergenler", 100 kere saçmalıyorlarsa; bu 100 kere saçmalama cesaretini, daha önce inci sözlükte 70 kere saçmalayanlardan alıyorlar. bilmem anlatabildim mi?

"hemen kapatılmalı!!!" baskıcılığını yapacak değilim. isteyen, istediğini söyler. fakat bence hoş değil. siz ne dersiniz bilemem.

devamını okuyayım »
03.02.2011 00:40