amaurosis fugax

  • ağır abi (461)
  • 652
  • 34
  • 8
  • 0
  • dün

tıpta idealizm tuzağı

sevgili okuyucular hekimlik mesleğinde koşullar her gün daha kötü hale geliyor, mesai saatleri çok uzun ve günden güne uzamakta, bir cerrahi asistanı ayda 15 nöbet tutuyor 36 saat aralıksız koşturarak çalışıyor bunun yanında alınan maaşlar bu emeğin yanında kıyaslanamayacak kadar düşük ve hekimler olarak çoğumuz kazanılan paranın emeğe oranla çok düşük olduğundan yakınıyoruz fakat hekimlerin görmediği nokta şu ki bir mesleğin ücretini aslında arz ve talep eğrisinin kesiştiği nokta belirliyor, bazı hekim arkadaşlarımız okulu ne kadar zorlukla bitirdiklerinden ne kadar zor sınavları geçtiklerinden dem vuruyorlar; doğrudur zordur fakat bunun hekimlerin koşullarıyla ve alınan maaşlarla zerre ilgisi yoktur kimse kimseye okulu zor diye yüksek maaş vermez.

hekimlik kim ne derse desin toplumda saygın bir meslektir (son zamanlarda azalsa da) ve aslında hekimliğin yumuşak karnını da bu oluşturmaktadır. bir meslekte koşulları kötüleştirirseniz o mesleğe olan talebin azalmasını beklersiniz fakat tıpta bu talep-koşul grafiğinin eğimi o kadar az plastisitesi o kadar düşüktür ki, koşulları ne kadar zorlarsanız zorlayın hekimliğe talep azalmaz. bir fahişeyi ancak çok para vererek çalıştırabilirsiniz çünkü başka türlü bu mesleğe talep yaratamazsınız, doktorluk ise spektrumun diğer ucu gibidir maaşını az verseniz de sosyal statü için yapacak adam bulunur.

bugün bir onkoloji yan dalcısının aldığı maaş 6500 lira ki bu insan 6 yıl tıp okumuş üstüne 4 sene iç hastalıkları uzmanlık eğitimi almış, tusu ve yan dal sınavını başarıyla tamamlamış bir hekimdir, maalesef tüm ağır koşullara rağmen bu konuma talep hala mevcuttur. burada suçlu devlet değildir, devletin avantajlı olduğu durum hekimi en çok süreyle en az maaşla çalıştırmaktır, normalde koşullar kötüleşince bu konuma talebin azalması ve devletin adam bulmak için koşulları tabiri caizse sike sike iyileştirmesi gerekir fakat toplum ve doktorlar idealizm adı altında durum ne olursa olsun ben bu işi yaparım diyerek aslında cezayı devlete kesemiyorlar. asgari ücret alsa da beyin cerrahlığı yapacak adamlar var, sen bu koşullarda bu işi yapacaksan devlet neden senin koşullarını iyileştirsin ki dostum.

neyse ki son zamanlarda doktorlar bu durumu biraz farkına vardılar da artık daha insanı şartlarda çalışabilecekleri bölümleri seçiyorlar, zor bölümlere talep azalıyor. bir gün cerrahların koşulları düzelecekse bu dalga geçtikleri dermatoloji, ftr, biyokimya gibi bölümlerin devleti uyarması sayesinde olacak. demek odur ki idealist yerine gerçekçi olmamız lazım yoksa bu çark hep böyle devam edecek.

bu bir ağlama yazısı değil aksine idealist doktorları ve toplumu eleştirme yazısıdır. yazarın rahatı dermatolojide yerindedir sadece meslektaş arkadaşları için üzülmektedir.

devamını okuyayım »